Mezi poměrně schopné spolupracovníky, které měl Adolf Hitler po boku, se řadí i jedna postava, na níž se často zapomíná. Přesto byl Otto Skorzeny velice zajímavou osobností. Patřil ke špičkovým agentům Třetí říše, což se projevilo např. při osvobozování italského fašistického vůdce Benita Mussoliniho ze zajetí.
Kdo byl Skorzeny?
Otto Skorzeny byl původem Rakušan. Narodil se 12. června 1908 ve Vídni. V mládí se věnoval šermování, při čemž byl poraněn na tváři a zůstala mu charakteristická jizva. Skorzeny vystudoval technickou univerzitu a později se přihlásil k jednotkám Waffen SS. Při bojích na východní frontě byl zraněn, ale to mu nebránilo se v roce 1943 proslavit riskantní operací – záchranou Benita Mussoliniho ze zajetí.
Záchrana Mussoliniho
Mussolini byl uvězněn na popud italského krále. Skorzeny spolu s dvacítkou parašutistů Luftwaffe a vybavením doletěl do letiště v Pratica di Mare, kde na ně čekalo padesát mužů ze Skorzenyho oddílu. Skorzeny vyhodnotil, že ideální bude přistát kluzákem na vrcholu Gran Sasso, kde byl Mussolini vězněn v hotelu Albergo Rifugio. Současně bylo nutné obsadit stanici lanovky v údolí, aby se zamezilo příchodu italských posil. Po přistání u hotelu Skorzeny vyřadil z provozu vysílačku, vyhledal Mussoliniho a osvobodil ho. Celá akce netrvala ani pět minut. Následoval transport svrženého italského vůdce do Hitlerova hlavního stanu.
Další Skorzenyho akce
Otto Skorzeny byl skutečně vynikající agent a záchrana Mussoliniho nebyla jeho posledním činem. V září roku 1944 se mu podařilo v maďarské Budapešti zorganizovat převrat, který vešel do dějin jako tzv. Operace Panzerfaust. Tento převrat znamenal pokračování války Maďarska proti Sovětskému svazu, což německé Třetí říši hodně pomohlo. Na konci roku 1944 Skorzeny stál v čele záškodnické akce v Ardenách, kdy němečtí vojáci v amerických uniformách tajně přešli frontu a cestou obraceli směrové tabule a přerušovali spojení. Skorzeny měl za úkol obsadit a zničit most u Remagenu, což se mu ovšem nezdařilo. Za zásluhy se mu dostalo řady vyznamenání – Německý kříž ve zlatě, Železný kříž, Rytířský kříž, Dubová ratolest.
Po 2. světové válce
Po skončení druhé světové války se Otto Skorzeny dostal do amerického zajetí. Skorzenymu se podařilo v červenci 1948 utéct ze zajateckého tábora a následně se dostal do Španělska. Později, stejně jako mnoho válečných zločinců, se mu podařilo spravedlnosti uprchnout a pracoval pro egyptskou a argentinskou vládu.
Skorzeny zemřel nepotrestán 7. července 1975 v Madridu a pochován byl ve Vídni.