Vyhynulý třetihorní osel?

Vyhynulý třetihorní osel?

Ve Dvoře Králové si můžete prohlédnout i další úspěch kryptozoologie, který dnes nejdeme i ve znaku Mezinárodní kryptozoologické společnosti. V jednom z pavilónů se tu popásá pralesní žirafa okapi, která byla dlouho považovaná za vyhynulou.


Do Evropy se nejprve z cestovatelských výprav dostaly tři úzké pruhy kůže původem také z konžských pralesů, který byly obratem určeny jako pozůstatky pralesní zebry. Vědci se nemohli mýlit více. Lebky s charakteristickými krátkými růžky totiž prozradily, že jde o krátkokrkou třetihorní žirafu, jejíž existence byla zatím známá jen z fosilních nálezů! Byla nazvána Okapia johnstoni a do pralesa Ituri, kde se vyskytovala, se najednou začalo stahovat množství lovců a dobrodruhů.

Naštěstí se ukázalo, že okapi není příliš vzácná. Za pozdní objevení mohl spíše její utajený způsob života. Afrika a její husté neprostupné pralesy jsou vůbec zdrojem mnoha záhadných legend a pověstí. Dodnes lze občas zaslechnout zprávy o záhadných šavlozubých kočkách, o medvědovi, který napadá své oběti a požírá pouze jejich mozky nebo dokonce o létajících plazech nebo močálovitých obludách, které nápadně připomínají již vyhynulé dinosaury. Kdo tedy může vědět, jaká tajemství tady dodnes čekají na své rozluštění?

Třetihorní žirafa Okapi považovaná za vyhynulou