Hitler ho nenáviděl, proto ho přežilo. Dnes díky němu navštíví Berchtesgadenské Alpy statisíce turistů z celého světa, kteří se na rozdíl od Hitlera výšek rozhodně nebojí. Orlí hnízdo je zajímavé nejenom svou jedinečnou polohou, ale i pozoruhodnou historií, která se za jeho zdmi odvíjela.
Když v roce 1923 vítají ve vesničce Obersalzberg rekreanta jménem Adolf Hitler, netuší, jak velké problémy tato návštěva později přinese. Budoucímu nacistickému vůdci totiž učarovala krása berchtesgadenského údolí a později se sem opakovaně vracel. Obdržený honorář za knihu Mein Kampf investoval do nádherného domu, který rozšířil a přestavěl. Jeho příkladu brzy následovali i další říšští pohlaváři. Nakonec byla celá horská vesnička prohlášena za Hitlerovo osobní ochranné území. Kdo se nevzdal svého majetku dobrovolně, mohl být převezen i do koncentračního tábora. Obersalzberg se pod rukama dělníků začíná měnit ve změť domků a bunkrů navzájem propojených chodbami.
Dárek k narozeninám
Hora Kehlstein se tyčí nad údolím do výšky 1834 metrů nad mořem. A Hitlerův tajemník Martin Bormann je při pohledu na ni nadšen. Ano, právě na ní nechá vystavět Orlí hnízdo - úžasné sídlo, horský hotel a ještě mnohem víc, které věnuje Hitlerovi k blížícím se 50. narozeninám. Jak by mohl vůdce odmítnout dárek postavený v jeho milované krajině?
Už doprava materiálu na místo je velmi náročná a problémy tím zdaleka nekončí. Bormann pojal projekt Orlího hnízda v megalomanském stylu. Plánované stavbě nesmí chybět přístupový tunel proražený do skály, výtah vykládaný mosazí nebo klikatá přístupová silnice zakončená obrovským parkovištěm. Samotná stavba má mít dvě patra. Kromě ubytovacích pokojů se sem musí vejít i toaletní blok, balkón, konferenční místnost a vyhlídka.
Tempo prací je zběsilé. Základní kámen byl položen na počátku roku 1938 a za pouhých deset měsíců jsou všechny práce hotovy. Bormann je perfekcionista. Chce, aby Hitler celé dílo viděl a případně zkritizoval ještě předtím, než jím bude oficiálně obdarován.
Jen 14 návštěv a dost
Hitler bohužel tímto architektonickým skvostem příliš nadšen není. Bojí se výšek a navíc se v horském řídkém vzduchu necítí dobře. Hostí tu nicméně několik zahraničních hostů, mezi nimi i Mussoliniho, který přiveze na Kehlstein nádherný mramorový krb. Líbí se tu i Evě Braunové, která tu má dokonce svůj vlastní pokojík.
Mramorový krb uvnitř je dárkem od Mussoliniho
Sám majitel se tu ale objeví pouze 14x, naposledy v roce 1940. I díky tomu ho jeho dárek k narozeninám nakonec přežije. Spojenci ho nepovažují za důležitý cíl hodný bombardování a drancování okupačních jednotek se omezí jen na rozkradení drahého interiéru. Dnes hostí bývalá Hitlerova rezidence Orlí hnízdo restauraci a informační centrum. Výhled do krajiny je ale dotud stále velkolepý.