Mnoho spisovatelů ovlivňovalo celé generace a jedním z nich je německý autor Erich Maria Remarque. Nebál se psát o hrůzách první světové války, čímž se snažil varovat před další možnou válkou, což se mu ovšem nepodařilo, a proto měl možnost se kriticky vyjádřit i ke druhé světové válce. Jeho životní osudy byly také zajímavé.
Do války v osmnácti letech
Dne 22. června 1898 se v Osnabrücku narodil Erich Paul Remark, kterého později celý svět poznal pod pseudonymem Erich Maria Remarque. Studoval na učitelském ústavu v Münsteru, nicméně v roce 1916 odešel v osmnácti letech do první světové války. Během bojů byl poměrně brzy vážně raněn a konec války strávil v duigsburgském lazaretu. Po skončení války měl problém se začlenit do běžné společnosti. Remarque se živil různými povoláními. Chtěl být hudebníkem či malířem. Pracoval jako učitel, obchodní cestující nebo třeba automobilový závodník. Mezi lety 1923-1934 působil jako redaktor v Berlíně a Hannoveru. Postupně hodně cestoval a navštívil Itálii, Turecko, Švýcarsko či Balkán. Ve spisovatelském světě se mu napevno podařilo uchytit až vydáním později tolik slavné knihy Na západní frontě klid. Remarque v roce 1931 emigroval do švýcarské Ancony a v tomtéž roce byl nominován na Nobelovu cenu míru. Jakmile v Německu došlo k nástupu nacistů v roce 1933, Remarque se ocitnul na listině zakázaných autorů a v roce 1938 byl dokonce zbaven německého občanství. Aby toho nebylo málo, nacistická propaganda tvrdila, že jeho skutečné jméno je Paul Kramer (Remark obráceně) a jde o Žida, který nikdy nebojoval v první světové válce, a proto ji ani nemohl pravdivě popisovat. Remarque patřil k těm autorům, jejichž knihy byly v nacistické Třetí říši veřejně páleny.
Popisoval, co v životě zažil
V roce 1939 se Remarque vydal do Spojených států amerických, kam emigroval a žil v New Yorku. Podařilo se mu získat americké občanství. Jedna z Remarqueových dvou sester zemřela v nacistickém koncentračním táboře, což ho vedlo k napsání knihy Jiskra života. Když skončila druhá světová války, Remarque žil střídavě ve Švýcarsku a v USA. Remarque se ve svých dílech přihlásil k tzv. ztracené generaci, k níž se sám přihlásil, nicméně patřit k ní nemohl, jelikož nebyl původem Američan. Často popisoval automobilové závody, což mu také bylo blízké. Jeho romány se dají označit za protiválečné a sám autor byl zaměřen silně protifašisticky. K nejznámějším dílům kromě románu Na západní frontě klid patří Tři kamarádi, Vítězný oblouk, Noc v Lisabonu, Nebe nezná vyvolených či Černý obelisk. Řada jeho děl byla zfilmována. Jako autor patří k nejlépe hodnoceným a do dnešní doby poměrně často vyhledávaným.