Zhangye Danxia – magická duha Číny

Zhangye Danxia – magická duha Číny

Podíváte se na fotku a první, co vás napadne je, že jde o pěkně kýčovitou úpravu ve photoshopu nebo počítačově vytvořené kulisy pro pohádku. Jenže často je skutečnost taková, že nejlepším tvůrcem takových úkazů není člověk bez vkusu, ale sama příroda, a pak se o žádný kýč vlastně nejedná.

Nejinak je tomu i v tomto případě. Duhové hory v Číně, tedy geologický park Zhangye Danxia Landform v provincii Gansu, je nádherný, turisty hojně vyhledávaný úkaz, který byl pro svoji výjimečnost zapsán v roce 2010 na Seznam světového dědictví UNESCO.


Území Duhových hor

Toto území patří k málo prozkoumaným a neobydleným částem Číny. Jedná se hornaté oblasti na severu této nejlidnatější země světa při trase někdejší Hedvábné stezky. Celý park se rozléhá zhruba na 40 km2. Území je velmi suché a poměrně teplé, deštník si sem rozhodně brát nemusíte.

Dostatek slunečního svitu způsobuje, že jednotlivé vrstvy barevného pískovce se během dne barevně mění se změnou slunečního jasu. Barevná škála je zde od sytě rudé, přes žlutou až do zelené.

Jak barevná hornina vznikla?

Při pohledu na tuto krásu vás jistě napadne, že příroda je skutečně mocná čarodějka. Někdy jí to ale trvá poměrně dlouho, což je v případě 24 miliónů let dosti shovívavé přirovnání. Ano, celých 24 milionů let a možná i o kousek déle trvalo, než se z usazenin zformovaly načervenalé vrstvy pískovce a dalších minerálů odlišných barev. Vše bylo následně zohýbáno tektonickými silami litosferických desek a celé unikátní dílo přírody dokonaly živly – vítr a déšť, které napomohly vzniku roklí a údolí, věží či vodopádů, a dotvořily tak čarovnou pestrobarevnou strukturu.

Díky zvýšenému zájmu turistů o tuto oblast, hlavně po zařazení na seznam UNESCO, je v jinak neobydlené a nehostinné oblasti poměrně čilá autobusová doprava a z mnohých instalovaných chodníků, lávek a vyhlídkových plošin můžete dle libosti nerušeně pozorovat tento ojedinělý úkaz.