Záhada kočičího předení

Záhada kočičího předení

Taková obyčejná věc, říkáte si, co by na ní mělo být záhadného či zvláštního. Budete se divit, ale vlastně úplně všechno. Od jeho vzniku, přes význam, až po jeho léčivé účinky, kterých si nejspíš byli vědomi už staří Egypťané. Ano, správně, ti, kteří považovali kočky za posvátná zvířata. Pojďme se tedy na tajemný zvuk předení podívat zblízka.

Jak předení vzniká?

Vědci v tom ani v dnešní době nemají úplně jasno a existuje několik teorií. Jedna z nich tvrdí, že předení vzniká vibrováním nepravých hlasivek, které jsou uloženy v hrtanu za hlasivkami pravými. Jiná domněnka předpokládá, že kočičí předení vzniká následkem elektrického impulzu generovaného mozkem, který přebírá a přenáší centrální nervový systém. Následně dochází ke smrštění určitých svalů, zejména těch, které jsou v blízkosti hrtanu, a které následkem tohoto smrštění rezonují. Výsledkem je předení, které je vnímáno jako vibrace celého těla, ale je především slyšitelné v oblasti nosu a tlamy. Obecně lze tedy říci, že tento nezaměnitelný hrdelní zvuk, který kočky vydávají, vyluzují pomocí hrtanových a bráničních svalů.

 

Proč a kdy kočky vrní?

Měli jste za to, že kočka, která přede, je prostě spokojená? Odpověď na otázku, proč kočky předou, není zdaleka tak jednoduchá. Kočky totiž předou i v situacích,  kdy jsou ve stresu či jiné nepříjemné situaci. Existuje několik druhů vrnění. Jemným vrněním kočka vyjadřuje spokojenost nebo takto jemně vrní svým koťatům, a tím jim dává najevo, že vše je v nejlepším pořádku. Koťata naopak předou ke své matce nebo sourozencům jako výzvu ke hře a žádají si tak o pozornost. Zlehka také vrní kočka, která spokojeně usíná. Vysoké až pisklavé předení kočky vydávají, když si chtějí vynutit pozornost, nebo když pociťují bolest. Bylo zjištěno, že tímto způsobem předou například při porodu, uklidňují se tak  a odvádějí svou pozornost od nepříjemné situace, protože když kočka přede, vylučují se v jejím těle endorfiny, které jí pomáhají lépe zvládat bolest.

 

Léčivé účinky?

A tím se dostáváme k pozoruhodným skutečnostem. Veterináři si všimli, že pokud je kočka zraněná, často kolem ní nebo dokonce přímo na ní polehávají ostatní kočky a začnou příst. To, co bylo dříve vnímáno jako akt empatie či specifický sociální rituál, bylo nakonec vysvětleno jako vzájemné uzdravování.V takových okamžicích totiž dosahuje kočičí předení frekvence zhruba 25 Hz a bylo zjištěno, že právě tato frekvence je mimořádně prospěšná i pro lidské zdraví.

Pravidelné hlazení kočky a poslouchání jejího hlubokého předení uvolňuje nahromaděný stres a upravuje frekvenci dýchání. Nízké frekvence se tak přenáší z kočičího těla i na lidské. Vědci dále s úžasem  zjišťují, že se zlepšuje pevnost kostí, posiluje svalová hmota a dokonce se zlepšuje i hojení ran. Ona naměřená frekvence totiž aktivně působí na regeneraci kostí. Ty na vibrace reagují posilováním své struktury a zrychleným hojením. Této skutečnosti využila pohotově americká NASA, která už několik let dopřává svým astronautům speciální vibrační pásky, které napodobují kočičí předení, tedy zmíněnou frekvenci, a pomáhají tak omezit řídnutí kostí, ke kterému ve vesmíru dochází.

Všichni milovníci koček, by teď určitě, kdyby to uměli, spokojeně vrněli nad tím, jaký poklad jim běhá po bytě. Ani já už nebudu svoji chlupatou kamarádku v noci vyhánět z polštáře, i když mám v nočním tichu pocit, že mi u hlavy vrčí generátor.