Lidská historie zná velké množství zajímavých příběhů. To samé se dá říci o druhé světové válce. V rámci ní si pozornost získal Nicholas Winton, který sice pro sebe neplánoval žádnou slávu, ale po letech se ukázalo, jak velký čin se mu podařilo udělat. Nicholas Winton se navíc dožil velice úctyhodného věku.
Pocházel ze židovské rodiny
Nicholas George Winton se narodil 19. května 1909 v Londýně do rodiny německo-židovského obchodníka. Rodina se přestěhovala do Londýna dva roky před Nicholasovým narozením a přejmenovala se na Winton. Rodiče netrvali na židovské víře a svého syna nechali pokřtít.
V dospělosti pracoval jako bankéř. Během dovolené v zimě roku 1938 se Nicholas Winton zapojil do záchrany židovských dětí z Československa. Těmto dětem pomáhal dostat se do Velké Británie až do odstartování druhé světové války. Během druhé světové války působil u letectva RAF, nicméně kvůli slabšímu zraku byl jen v administrativně, i když měl pilotní kvalifikaci. Z RAF byl nakonec Winton propuštěn v roce 1945 v hodnosti Flight-lieutenant. Po skončení války se vrátil k bankovnictví ve Velké Británii.
Šest stovek zachráněných
Po nástupu nacistů v Německu vzniklo několik dobrovolnických organizací, jež pomáhaly pronásledovaným a diskriminovaným, aby mohli emigrovat z Německa a později i z Rakouska a Československa. V prosinci 1938 byl Nicholas Winton požádán svým přítelem, aby se namísto cesty na dovolenou do švýcarských Alp vydal do Prahy a pomohl s organizací dětských židovských transportů do bezpečí.
Pro každé z dětí do sedmnácti let bylo zapotřebí získat náhradní rodinu ve Velké Británii a kauci ve výši nejméně padesát liber. Následně již nebyla potíž se získáním víza a povolení k pobytu. Winton následně z Londýna s pomocí vlastní matky a dalších dobrovolníků vyhledával adoptivní rodiče a vyřizoval adopce u britských úřadů. Vše probíhalo pod neustálým dohledem gestapa.
První dětský transport z Prahy byl vypraven 14. března 1939 a jeho účastníků bylo jen dvacet. Častokrát šlo o děti židovských uprchlíků z Německa a Rakouska, kteří si více než čeští Židé uvědomovali závažnost nacistického nebezpečí. Poslední zdárně dokončený transport dětí byl vypraven 2. srpna 1939. Celkový počet zachráněných dětí je 669.
Odhalení po letech
Nicholas Winton svůj čin nikdy nepovažoval za nic zvláštního a sám o něm nikdy nehovořil. Až náhoda v roce 1988 způsobila, že se o transportech ohrožených dětí z Prahy dozvěděla jeho žena Greta díky objevení seznamu dětí a patřičných dokumentů na půdě domu, kde Wintonovi žili. Vše předala historičce Elizabeth Maxwelové, která následně zorganizovala setkání Wintona se zachráněnými dětmi před kamerami televizní stanice BBC.
V roce 1998 přijal Wintona prezident ČR Václav Havel a vyznamenal ho řádem T. G. Masaryka. V roce 2002 byl ve Velké Británii povýšen královnou do šlechtického stavu. Po Siru Nicholasi Wintonovi je pojmenovaná i planeta Winton, jež byla objevena na jihočeské observatoři v Kleti. Winton byl třikrát nominován na Nobelovu cenu míru, ale ani jednou ji nezískal. Kromě všeho se Sir Nicholas Winton dožil skutečně úctyhodného věku, jelikož zemřel 1. července 2015 ve Wexhamské nemocnici ve městě Slough ve věku 106 let.