Třetí říše by nebyla nic bez svojí propagandy. Ta dokázala zmanipulovat miliony lidí a následky jsou známé do dnes. Kdo stál za zrůdnou nacistickou propagandou? Jejím vládcem byl Joseph Goebbels, který se také stal ministrem propagandy.
Celý život kulhal
Paul Joseph Goebbels se narodil 29. října 1897 v Rheydtu na okraji Porúří. Od dětství měl pokřivenou pravou nohu, takže nosil kovovou podpěru a speciální botu, nicméně i přesto celý život kulhal. Kulhání ve spojení s malou výškou (165 cm) udělalo z Goebbelse cíl posměchu, což se pravděpodobně projevilo i na jeho chování v pozdějším věku.
Zdravotní stavu mu nedovolil účastnit se první světové války, čehož později litoval. Později přesvědčoval okolí, že je válečným veteránem a svou tělesnou vadu vydával za následek válečného zranění. Goebbelsovi se podařilo vystudovat vysokou školu v Heidelbergu, kde získal doktorský titul.
Po dokončení univerzity odešel pracovat jako novinář a později působil i jako bankovní úředník a vyvolávač na akciové burze. Kromě toho Goebbels psal i romány a divadelní hry, nicméně nakladatelé jeho pokusy odmítali. Do prvních styků s nacistickou stranou se Joseph Goebbels dostal v roce 1923 během francouzské okupace Porúří. V roce 1924 se stal členem strany.
Goebbels byl jmenován gauleiterem pro Berlín, což byl vlastně oblastní vůdce strany. V nově získané funkci mohl perfektně uplatnit svoje propagandistické schopnosti, když bojoval proti socialistickým a komunistickým stranám za pomoci nacistických novin a polovojenských oddílů SA. Goebbelsovi se dařilo rychle stoupat hierarchií strany a do roku 1928 se zařadil mezi nejpřednější členy strany NSDAP.
Goebbels ministrem propagandy
Goebbels se v roce 1931 oženil s Magdou Quandtovou a za svědka jim šel Adolf Hitler. S Magdou se Goebbelsovi narodilo celkem šest dětí – Helga, Hildegard, Helmut, Holdine, Hedwig a Heidrun. Krize v manželství nastala v roce 1938, kdy byl Goebbels již dva roky vášnivě zamilovaný do české herečky Lídy Baarové a reálně zvažoval rozvod, nicméně když se o celé situaci dozvěděl Adolf Hitler, tak se rozzuřil a přikázal Goebbelsovi ukončit vztah s Baarovou, čehož Goebbels uposlechl.
Po převzetí moci v Německu nacisty se Goebbels stal 13. dubna 1933 ministrem propagandy, kterýžto úřad byl právě vytvořen. Jedním z jeho prvních příkazů byla likvidace knih protinacisticky zaměřených a židovských autorů. V pozdější době přitvrdily jeho útoky na německé Židy, které eskalovaly „Křišťálovou nocí“ v roce 1938, což byl první neomezený pogrom, který nacisté rozpoutali.
Po vypuknutí druhé světové války se stal jejích horlivým zastáncem a zvyšoval svoji moc a vliv. Na konci roku 1943 se válka začala převracet proti Německu, nicméně Goebbels pouze zintenzivnil svoje síly, které vrhnul na to, aby německý národ přijal myšlenku totální války a totální mobilizace. Goebbels zůstal s Hitlerem až do úplného konce ve vůdcově bunkru. Poté, co Hitler spáchal sebevraždu, zastával Goebbels jeden den místo posledního kancléře Třetí říše.
Joseph Goebbels se společně se svojí manželkou rozhodl, že spáchají sebevraždu. Kromě toho manželka Magda zavraždila všech šest dětí, protože nechtěla, aby žily v zemi bez národního socialismu.