Kdo by to byl řekl, že včely mají v oblibě kofein? Rostlinám se to podařilo zjistit a umí toho náležitě využít ve svůj prospěch, jak se povedlo nedávno zjistit vědcům.
Včely se nechají přesvědčit kofeinem
Tým vědců z University of Sussex zjistil, že květiny k sobě lákají včely kofeinovým nektarem, aby je častěji opylovaly. Nabuzené včely následně své chování šíří napříč celým včelím úlem. Květiny, jak známo, potřebují užitečný hmyz k rozmnožování, jelikož při sbírání lahodného nektaru včely dělnice naprosto mimoděk nasbírají pylová zrnka, jež dodají k přijímacím pestíkům. Zjednodušeně by se dalo říci, že květiny platí včelám nektarem za to, že přepraví jejich genetický materiál dále a pomohou jim s množením. Čím sladší nektar má rostlina k dispozici, tím je tato potrava pro včely výživnější. Z toho důvodu se jednotlivé květiny předhánějí a včely si svojí vlastní taneční řečí povídají o tom, kde v okolí se nachází nejlepší dostupný nektar. Jak však zjistili vědci ze Sussexu, část rostlin využívá velice nestandardní prostředek k zajištění vyšší pozornosti opylujících stvoření. Některé rostliny mohou včelám nabídnout kofein, čímž je přesvědčují k častějším návštěvám. Vysoká koncentrace kofeinu se dá najít v listech, semenech a stoncích vybraných rostlin. Kofein se nachází i v nektaru zhruba poloviny rostlin, mezi něž patří kávovníky, citrusy či kamélie, nicméně v nektaru se nachází mnohem nižší koncentrace kofeinu.
Zajímavý experiment se včelami
Biologové ze Sussexu potřebovali svoji hypotézu o závislosti včel na kofeinu ověřit, a proto provedli experiment, kdy umístili do shodné vzdálenosti od úlu dva zdroje nektaru. V jednom ze zdrojů nektaru byl přimíchán kofein, zatímco v druhém žádný kofein nebyl. Kromě toho na jednotlivé včelí dělnice vědci umístili malinké nálepky s čísly, aby mohli zaznamenávat, která včela kolikrát přiletěla. Experiment se včelami trval tři hodiny a výsledek byl naprosto jasný – včely mají rády kofein a často se pro něj vracely. Včely pod vlivem kofeinu navíc v úlu komunikovaly svými „tanci“ mnohem častěji a intenzivněji, než včely, které pod vlivem kofeinu nebyly. Vědci se shodli, že se jedná o reakce jako v případě drog, protože se tím mění chování včel. Pokud tedy rostlina přidává do svého nektaru kofein, tak tím naláká mnohem více včelích dělnic, což je výhodné hlavně pro rostlinu. Pro včely to zase tolik výhodné být nemusí, jelikož zde sice dostanou potravu, nicméně u jiné rostliny, jež ovšem nemá kofein, by mohly dostat potravy více. Kofein tedy ke svému povzbuzení nevyužívají pouze lidé, jak by si někteří mohli myslet, ale využíván je i v říši zvířat.