Unikátní zvířena Madagaskaru

Unikátní zvířena Madagaskaru

Africký ostrov Madagaskar skýtá celou řadu zajímavých druhů zvířat a některá z nich jsou naprosto unikátní tím, že nikde jinde nežijí. Díky tomu je madagaskarská fauna chráněná.

Obrovský ostrov

Madagaskar je velký ostrov ležící na jihovýchodě Afriky. Jedná se o čtvrtý největší ostrov na celém světě. Fauna a flóra Madagaskaru má s tou africkou pouze málo společného. Ostrov má více než pět set tisíc kilometrů čtverečních a nejvyšším bodem je Maromokotro s 2876 m. n. m. Madagaskar je v současné době republikou a samostatnost získal v roce 1960, kdy se vymanil z područí Francie. Ostrov se od africké pevniny začal postupně odtrhávat již v druhohorách až třetihorách. Na ostrově se nachází celkem hustá síť řek. Klima ostrova je tropické a ovlivňují ho východní pasáty. Madagaskar se zařadil k prvním zemím na světě, kde se začal budovat systém chráněných území. První vznikly už v roce 1927. Rostlinná společenství na Madagaskaru jsou poměrně rozmanitá, což způsobuje různorodá nadmořská výška. V nejvyšších horách se nachází horské louky a níže zase tropické deštné pralesy, jež ovšem bohužel čelí lidské těžbě a zdá se, že jim hrozí riziko zániku. Původně zde byly opadavé lesy, místo nichž se zde nachází bambusové křoviny. Na jihozápadě země je velice suché podnebí a rostou tam trnité buše či savany. Na Madagaskaru můžeme najít i mangrovové porosty.

 

Rozmanité druhy zvířat

Díky dlouholeté izolaci od okolní pevniny se na Madagaskaru vyskytuje poměrně velké množství organismů, které jsou vázány vyloženě jen na tento ostrov. Na ostrově se dá napočítat na dvacet druhů lemurů. Naopak chybí dravé šelmy, jejichž zástupců je na ostrově poskrovnu a hlavní dravou šelmou je fosa madagaskarská.

Pravděpodobně nejvzácnějším ptačím druhem ostrova je orel madagaskarský, ale hnízdí zde již posledních zhruba padesát párů. Zajímavý je i papoušek vaza velký, jenž má poměrně netradiční způsob hnízdění, protože samice si zvolí takového partnera, kterého poté nechá sedět na vejcích a pro ni mateřství končí. Sameček následně musí vysedět mláďata, nakrmit je a vychovat.

Gekon zvaný felsuma madagaskarská si dovede olizovat oči, což dělá kvůli tomu, že nemá oční víčka, takže si musí pomáhat jazykem, aby oči nevyschly. Na Madagaskaru žijí ještě tzv. ploskorepi, což jsou noční gekoni. Madagaskar je ostatně známý jako ráj plazů a je známý především díky zmíněným gekonům a chameleonům.

Ovšem na Madagaskaru žijí i jiné druhy plazů, např. leguáni, želvy a hadi. Madagaskar je specifický tím, že se tam nenachází žádný opravdu jedovatý živočich a ani místní hadi nejsou skutečně jedovatí. Největším plazem je krokodýl nilský. Velice pěkným tvorem je i galídie proužkovaná. Na Madagaskaru žijí různí kaloni a jedním z nejznámějších je i kaloň madagaskarský. Setkat se můžete i s řadou motýlů, nechybí ani mnohonožky či krabi.