Tvrdý boxer Muhammad Ali

Tvrdý boxer Muhammad Ali

Ne každý sportovec se snaží během aktivní kariéry měnit pohled lidí na svět. Muhammad Ali byl v mnoha ohledech jiný. Stal se nejlepším boxerem na světě a vyjadřoval své politické názory poměrně jasně.

Létat jako motýl a bodat jako včela

17. ledna 1942 se narodil v Louisvillu v Kentucky Cassius Marcellus Aladdin Mulligan Montmoreney O’Toole Clay, kterého celý svět dodnes zná jako Muhammada Aliho. Ke změně jména se ještě dostaneme. S boxem začal ve dvanácti letech poté, co mu zloděj ukradl kolo. Při studiích na střední škole zvítězil ve 100 zápasech ze 108, do kterých nastoupil. Ali měl velice netradiční styl boxu, kdy své ruce držel poblíž boků soupeře, zatímco většina ostatních se snažila bránit obličej. Ali spoléhal na svoje rychlé reflexy a práci nohou, díky čemuž se držel na distanc od soupeřů. Na Letních olympijských hrách 1960 v Římě získal zlatou olympijskou medaili v polotěžké váze. Jako Cassius Clay nastoupil do svého prvního profesionálního utkání dne 29. října 1960 v Lousville a zvítězil. Clay byl v roce 1963 uchazečem o titul v těžké váze a jeho soupeřem měl v následujícím roce být Sonny Liston. Při předzápasovém vážení Ali vykřikoval svůj slavný výrok, že bude „létat jako motýl a bodat jako včela“. Jeho soupeř si byl naprosto jistý svou výhrou a Aliho podcenil, čehož Ali využil a soupeře porazil.

Změna jména a obhajoba titulu

Cassius Clay byl jmenován šampionem, ale pozornost si získával i z jiných důvodů. Stal se členem organizace Islámský národ, která sdružovala muslimy černošského původu. Hnutí zastávalo radikální názory, jež si přisvojil i Clay a následně změnil své jméno na Cassius X. Velmi brzy se z Cassia X stal Muhammad Ali, kdy jméno převzal po vůdci Islámského národa Elijah Muhammadovi a prohlásil ho za svoje pravé jméno. Změnu vzalo na vědomí pouze několik novinářů. Ali obhájil svůj titul proti Listonovi v Lewistonu, kdy ho knockoutoval hned v prvním kole.

Odmítl vojenskou službu

Muhammad Ali byl jako Cassius Clay povolán do americké armády k vojenské službě ve Vietnamu. Alimu se nelíbilo, že je označován za Cassia Claye a rozhodl se službu vlasti odepřít. Z toho důvodu mu byla v roce 1967 odebrána boxerská licence a byl odsouzen k pěti rokům vězení. Případ se vlekl řadu let a hlavně díky vynikajícím právníkům byl Ali u nejvyššího soudu zproštěn obvinění a do vězení nastoupit nemusel. Boxerskou licenci Ali získal zpět v roce 1970. V následujícím roce se odehrál „Zápas století“, jak je označováno utkání mezi Alim a Joem Frazierem. Utkání proběhlo až do konce limitu a na body zvítězil Joe Frazier. Ali se rozhodl pro odvetu, jenže mezitím Frazier přišel o titul šampiona, protože prohrál s Georgem Foremanem. Foremana Ali porazil v říjnu 1974 a získal si zpět titul šampiona v těžké váze. Zápas proběhl v Kongu (tehdejší Zair) a znám byl jako „The Rumble in the Jungle – rachot v džungli“. Ali se v roce 1975 opět utkal s Frazierem, tentokrát ve filipínské Manile. Zápas ovládl Ali a Frazierův trenér nedovolil, aby oteklý Joe Frazier nastoupil do pokračování boje ve 14. kole. Muhammad Ali odešel do boxerského důchodu v roce 1979, ale ještě se krátce vrátil v roce 1980 a prohrál v boji o titul s Larrym Holmesem.

Na začátku roku 1980 byla u Aliho diagnostikovaná Parkinsonova choroba s následným zpomalením motorických funkcí. Aliho zdravotní situace se v posledním desetiletí značně zhoršila. V nedávné době o něm byl natočen zajímavý film.