Toba – největší sopečné jezero světa

Toba – největší sopečné jezero světa

Naše planeta skýtá řadu zajímavých míst, na které se vyplatí zaměřit pozornost. Jedním z těchto míst je i Toba, což je největší sopečné jezero na Zemi.

Přírodní podmínky

Sopečné jezero Toba se nachází na severu ostrova Sumatra v provincii Severní Sumatra patřící státu Indonésie. V indonéštině je jezero známé jako Danau Toba. Jezero najdeme v tektonické kotlině v severní oblasti pohoří Barisan.

Jde o největší jezero na Sumatře a vůbec největší sopečné kráterové jezero světa. Rozloha je 1130 kilometrů čtverečních, délka jezera je 100 kilometrů a šířka 30 kilometrů. Maximální hloubka dosahuje 529 metrů a objem vody je 240 kilometrů krychlových. Jezero se nachází v nadmořské výšce 911 metrů.

Oblast jezera vznikla na místě sopky, která je v současnosti označovaná jako supervulkán. Podél pobřeží jezera Toba se táhnou rýžová pole. Uprostřed jezera Toba se nachází ostrov Samosir s rozlohou 640 kilometrů čtverečních. Na jezeře je rozvinutá místní vodní doprava a provozuje se zde rybářství. Z jezera odtéká řeka zvaná Asachan, která ústí do Malajského průlivu.

Hrozivý vznik jezera Toba

Erupce supervulkánu na Sumatře proběhla před 75 000 lety a zásadně ovlivnila klima na planetě a omezila lidskou populaci. Stopy po erupci objevil G. Zielinski v ledovcích. Při erupci bylo na zemský povrch vypuštěno zhruba 1500 kilometrů krychlových magmatu a kolem 3300 megatun aerosolu kyseliny sírové šlo do stratosféry.

Dnes máme možnost udělat počítačové simulace, které naznačují, že exploze supervulkánu měla na svědomí světový pokles teploty o pět až patnáct stupňů Celsia a navození stavu, který je podobný nukleární zimě. O velikost reálného ochlazení se ovšem vedou dodnes diskuze a spory. Jisté však je, že erupce supervulkánu Toba se stala jednou z největších přírodních katastrof, které se dají spolehlivě doložit.

Tato erupce byla nejsilnější za posledních 27 milionů let. Kvůli erupci se jižní Asie pokryla asi patnácticentimetrovou vrstvou popela, což mělo velice nepříznivé důsledky pro zvířectvo i rostlinstvo. Území blízké Tobě bylo pokryto popelem v okruhu 1000 kilometrů místy sahajícího do výšky šesti až devíti metrů.

Oxid siřičitý se v oblacích proměnil na kyselinu siřičitou, což mělo za důsledek nebezpečné kyselé deště po celé planetě, jež likvidovaly život. V následujících stovkách let trvala sopečná zima, což znamenalo hromadné vymírání řady živočišných a rostlinných druhů. Celá kaldera se propadla a na jejím místě vzniklo současné velké jezero Toba.