Chrám Angkor Vat dlouhá léta zůstával ukryt zrakům Evropanů. Ve chvíli, kdy tento obří komplex objevili, napoprvé si mysleli, že se musí jednat o pozůstatky chrámu, jejž dozajista vytvořili antičtí Římané, protože Evropané si nedovedli představit, že takto monumentální chrám s obří rozlohou mohla vytvořit neevropská civilizace.
Chrám se nachází v Kambodži
Angkor Vat vznikl až ve 12. století jako chrámové město a do současnosti je považovaný za největší náboženský komplex na celém světě. Komplex se nachází v Kambodži. V okolí města Siem Reap a jezera Tonle Sap se nachází celá řada chrámových komplexů. Ovšem Angkor Vat je z nich nejzajímavější.
Je skutečně obrovský a hlavně neuvěřitelně zachovalý oproti ostatním komplexům. To je způsobeno jeho 190 metrů širokým vodním příkopem, jenž zabránil okolní džungli v tom, aby ho pohltila, jako se to stalo v případě nedalekého komplexu Ta Phrom.
Angkor Vat je zřejmě nejpopulárnější památkou v této části Asie. Podle průzkumů se na ní vydá každý druhý turista, jenž navštíví Kambodžu. Vstup do oblasti rozhodně není zadarmo a vstupenka na jeden den do celé oblasti vyjde na dvacet dolarů. Ovšem minimálně jeden den se stráví celý v Angkor Vatu, a proto je vhodnější investovat do třídenní vstupenky za čtyřicet dolarů.
Světové dědictví UNESCO
Jako brána do celé oblasti se označuje město Siem Reap, kde se dá zajistit nějaký dopravní prostředek. Ze Siem Reapu to ke Angkor Vatu měří přibližně šest kilometrů, nicméně v oblasti panuje nepředstavitelné dusno a horko, díky čemuž je lepší do nějaké dopravy investovat.
Angkor Vat byl postaven v průběhu 12. století na popud krále Súrjavarmana II. Celý obrovský komplex by měl zobrazovat posvátnou hinduistickou horu Méru, která je údajně domovem bohů. Angkor Vat je vystavěný stupňovitě a do vyšších podlaží neměl přístup úplně každý, ba právě naopak. Většina obyvatel chrámového města měla přístup pouze do nejnižších stupňů.
Centrální chrám s pěti věžemi kdysi tedy obklopovalo celé město, jež bylo ve svojí době snad jedním z největších na celé naší planetě. Chrám byl vystavěný z pískovce a cihel. Běžné domy v chrámovém městě byly ovšem vystavěny z mnohem méně trvanlivých materiálů, které postupem času podlehly zkáze a okolní přírodě. V současnosti už ze samotného města nezbylo téměř nic. Najít můžete pouze základy domů či linie ulic.
V roce 1992 se chrámový komplex dostal na seznam světového dědictví UNESCO, což pro něj znamená mnohem větší ochranu a více finančních zdrojů. Řada míst v centrální oblasti zakrývá lešení, což znamená rekontrukce. Angkor Vat je opravdu hodně zajímavá památka, která je svým vzezřením neopakovatelná a její návštěva se určitě vyplatí, i když se nejedná o úplně nejlevnější záležitost.