Asi téměř každý má spojeného skunka s nesnesitelným zápachem, který produkuje, což ho proslavilo i v různých zábavných filmech. Ovšem už mnohem méně lidí ví, že se skunka dá chovat i jako domácí mazlíček, který nemusí vůbec zapáchat.
Skunk nemusí zapáchat
Právě kvůli zápachu skunk rozhodně nepatří k nejoblíbenějším druhům zvířat a jeho návštěva může znamenat poměrně nepříjemný zážitek. Avšak i tento tvor může být poměrně roztomilým členem rodiny. Zásadní je, že skunk se může zápachu zbavit tím, že se mu operativně odeberou pachové žlázy, které nepříjemný zápach produkují.
Skunk naprosto přesně splňuje charakteristiku netradičního domácího mazlíčka. Lidé si totiž již nepořizují pouze běžně dostupné psy, kočky či okrasné ptactvo, ale stále častěji mají zájem o naprosto netradiční druhy zvířat. A fakt, že skunk je mazlíčkem, kterého jen tak někdo nemá, je jedním z důvodů, proč si ho stále více lidí pořizuje. Skunk je sice zvířetem, které do našich zeměpisných šířek a délek primárně nepatří, nicméně to vůbec nevadí. Stále častěji se objevují doma zvířata, která by ještě nedávno někdo za domácího mazlíčka vůbec nepovažoval.
Fixace na majitele
Exotickým domácím mazlíčkem dnes už totiž nejsou pouze fretky, opice, kuny, nosálové, surikaty nebo sovy. Poměrně novým trendem mezi českými chovateli je pěstování skunků, což jsou šelmy, jež zahánějí nepřátele silným zápachem, ale přitom na první pohled vynikají roztomilostí.
Skunk chovaný jako domácí mazlíček nezapáchá, protože jeho obranné pachové žlázy se mu chirurgicky odstraní. V tomto případě je nutno poznamenat, že takové zvíře už se nemůže vrátit do volné přírody, takže je zapotřebí, aby se o něj člověk dokázal postarat a nebyl to pouhý rozmar, kdy by se ho rychle chtěl jeho majitel zbavit. Chovatelé velice často porovnávají skunka s kočkou. Skunk se poměrně hodně fixuje na svého pána a je hodně přítulný. Výhodou skunka je, že se nesnaží zdemolovat svému majiteli domácnost. Naopak určitou potíž představuje skutečnost, že skunk se téměř nesnese s dalšími druhy zvířat, jelikož se jedná o relativně dominantní druh zvířete.
Noční masožravec
Skunk pruhovaný se též někdy nazývá skunk smradlavý. Jedná se o šelmu s charakteristickým černobílým zabarvením. Skunk dorůstá délky zhruba čtyřiceti centimetrů, přičemž délka ocasu je přibližně totožná. Toto zvíře může vážit mezi dvěma až šesti kilogramy. Skunk se dožívá mezi sedmi až deseti roky. Skunk je masožravec, který se živí hlavně velkými druhy hmyzu a malými savci, ovšem příležitostně nepohrdne ani spadlým ovocem, oříšky nebo vajíčky ptáků hnízdících na zemi. Skunk je druhem nočního zvířete, jež se přizpůsobilo životu s člověkem, a proto mnohdy žije ve městech či na vesnicích a zahradách.