Rybí vnitřnosti se přidávají do piva Guinness

Rybí vnitřnosti se přidávají do piva Guinness

Česká republika je známa jako ráj pivařů. Řada lidí ráda ochutnává různé druhy piv a irské pivo Guinness patří k celosvětově proslulým značkám, které určitě stojí za to vyzkoušet. Ovšem pivovar Guinness má specifickou součást výrobního procesu, o níž se toho zase tolik neví. Do piva se totiž přidávají rybí vnitřnosti.

Rybí vnitřnosti z Asie

Pivovar Guinness celých 256 let využívá při výrobě svého piva prášek z rybích měchýřků z ryb z asijské řeky Mekong. Tento prášek z rybích vnitřností pomáhal s filtrací nápoje a odstraněním kvasinek. Díky přítomnosti rybích vnitřností má pivo Guinness velice jemnou konzistenci, jakou nemůže nabídnout téměř žádné pivo jiné značky. Pivo se při svojí výrobě musí čistit takovým způsobem, aby bylo čiré a hlavně aby zůstalo čiré po celou dobu své trvanlivosti. Toho je dosaženo různými způsoby. U svrchně kvašených piv to navíc není nic jednoduchého, aby se zachovala čirost. Ze zlatavého moku se musí odstranit tzv. kalící částice v co největší míře. Mezi tyto kalící částice patří kvasinky, polyfenoly ze sladu a z chmele a dusíkaté látky hlavně ze sladu. Polyfenoly a dusíkaté látky společně reagují, shlukují se a vytváří komplexy, což má za následek vytvoření zákalu, který je nežádoucí. Po filtraci je pivo sice čiré, nicméně pokud se kalící částice neodstraní, vysráží se v tzv. nebiologický zákal, který zoškliví vzhled piva. K tomu, aby pivo zůstalo čiré po celou dobu, se využívají různé technologické postupy, mechanické síly a gravitace. V tento okamžik také nastupují rybí měchýřky, konkrétně sušený prášek z nich, kterému se odborně říká vyzina. Ryby v řece Mekong žijí v relativně teplé vodě, takže jim narostly velké plovací měchýře, jež tvoří hlavně kolagen. Během lovu ryb je kolagen pouhým odpadním materiálem. Kolagen nicméně funguje při odstraňování kvasinek velice dobře. To je způsobeno tím, že kolagen má kladný náboj, zatímco kvasinky mají náboj záporný, což znamená, že částice se vzájemně přitahují, shlukují a vlastní vahou klesají ke dnu.

Konec s rybími vnitřnostmi

Pokud jste se zděsili, že součástí piva mohou být i rybí vnitřnosti, pak příliš obav mít nemusíte. Na chuti to nijak negativně poznat není, a navíc společnost Guinness od příštího roku nebude používat kolageny vyrobené z rybích vnitřností k výrobě piva. Nový způsob čištění piva již nebude z živočišné říše, díky čemuž pivo získá nálepku „Vegan Friendly“ a také se bude jednat o levnější způsob čištění piva. V našich podmínkách pravděpodobně nikdy nedošlo k tomu, že by některý z pivovarů při tvorbě piva využíval rybích měchýřků. U nás vítězí čiření za pomoci křemičitých solů, které se vyrábí z vodního skla. Princip je přitom totožný jako v případě měchýřků – soly mají kladný náboj, takže přitahují kalící částice. Je velice pravděpodobné, že i pivovar Guinness od příštího roku využije obdobnou metodu pro své pivo. Rybí vnitřnosti nejsou jedinou zajímavostí ze světa piva, protože mezi používané látky se řadí i tzv. Irský mech, což je druh mořské řasy, nebo třeba dubové štěpky.