Příroda je opravdu rozmanitá. Vytvořila celou řadu neobvykle vypadajících tvorů, kteří mohou pro lidské oko někdy vypadat děsivě či nechutně. Jedním z velice podivných tvorů je i zvíře, jemuž se přezdívá mořské prasátko.
Nepěkná reakce v ohrožení
Kandidátem na jednoho z nejodpornějších žijících živočichů je určitě mořské prasátko. Jeho pojmenování je relativně něžné, nicméně jeho vzezření je opravdu zvláštní. Mořské prasátko přitom bylo objeveno až velice nedávno. Ve své podstatě jde o druh sumýše neboli mořské okurky. Tento ošklivě vypadající tvor žije v moři, nicméně ani nemá žádné žábry. Pokud se při této informaci ptáte, jak vlastně dýchá, pak odpovědí je, že má jakési specifické vodní plíce. Stejně jako všichni ostatní příslušníci jeho třídy, i mořské prasátko má velice nepěkný způsob sebeobrany. V případě, že se cítí mořské prasátko v ohrožení, vyvrhne na útočníka část svých vnitřních orgánů, které nepřítele oblepí a v mnoha případech ho dokonce zabijí. Sumýši přitom absencí části vnitřních orgánů nijak závratně netrpí, protože mu velice brzy dorostou nové orgány.
Velká hloubka
Mořské prasátko je druh známý pod latinským pojmenováním Scotoplanes globosa a vědci ho prozatím neměli příliš možností prozkoumávat. Tento živočišný druh žije v moři v poměrně velké hloubce, a proto mohl dlouhou dobu unikat lidské pozornosti. Obvykle žijí mořská prasátka v hloubkách okolo pěti až šesti tisíc metrů, což poměrně zhoršuje možnosti, jak o nich zjistit více informací. Doposud se podařilo zjistit, že se mořská prasátka shlukují do velkých skupin a jejich početnost se následně odráží na velikosti. Jakmile se totiž rodí a přežívá větší množství jedinců, pak se velikost těla zmenšuje a naopak pokud přežívá jen málo mořských prasátek, jsou o to větší. Populace mořských prasátek může kolísat rok od roku v obrovských rozdílech. Mořská prasátka se živí detritem, který filtrují přes velké ústní ústrojí. Detrit je odumřelá organická hmota.
Žijí i u Antarktidy
Vědcům se podařilo objevit mořská prasátka v oceánech celého světa a nachází se dokonce i u Antarktidy. Ovšem vzhledem k poměrně nízké teplotě Antarktického oceánu nežijí prasátka v úplných hlubinách jako obvykle, ale zdržují se spíše ve vyšších vodních sloupcích. U mořských prasátek byli zjištěni i parazité a není vůbec překvapující, když uvnitř jejich těl rostou cizorodé škeble. Též bylo zjištěno, že mořské prasátko se shlukuje do velkých skupin, jež směřují stejným směrem, nicméně důvod ještě nebyl dostatečným způsobem vysvětlen. Prozatím existují pouze spekulace, které hovoří o potravě a nejvhodnějších místech pro její získávání.