Pokud se někdo vypraví do až Keni, má o turistických cílech a zajímavostech nejspíš celkem jasno. Ne každý ale ví, že na severním pobřeží se nachází ostrov Lamu, který rozhodně stojí za návštěvu. Jakmile totiž vystoupíte z lodi na pevninu, dýchne na vás středověká romantika nejstaršího a nejdochovanějšího svahilského osídlení ve východní části Afriky.
Na ostrově nejsou žádné silnice, jen chodníky a stezky pro pěší, stěží tu tedy potkáte nějaké motorové vozidlo. K přepravě zboží a materiálu se používají početní osli a lidé chodí pěšky. Obecně se zde nesetkáte s velkým množstvím výdobytků moderní civilizace, ostrov byl velmi těžce dostupný, a tak zde vždy žila soběstačná izolovaná společnost.
Ostrov si proto uchoval svůj původní ráz s neotřelou atmosférou, nedotčenou architekturou a zvláštním kouzlem starých časů. Pro svoji nedostupnost je jeho hlavní stejnojmenné město často nazýváno „africké Káthmándú“.
Město, které bylo vystavěno z kamenů z korálového vápence a mangrovníkového dřeva, se může pyšnit jednoduchou architekturou s mnoha nádvořími, verandami a nádherně vyřezávanými dřevěnými dveřmi a okenicemi. Na první pohled spletitá síť úzkých uliček vás dovede až do skutečného středu města, který se nazývá Mkomani. Jedná se o největší kamenné město na celém východoafrickém pobřeží.
Nejstarší památkou je zde mešita Pwani ze 14.století, která se nachází vedle neméně známé pevnosti. To však zdaleka nejsou jediná místa, která stojí za zhlédnutí. Jelikož má ostrov téměř výhradně muslimské obyvatelstvo, je zde přes 20 mešit. Dále můžete navštívit Lamu Muzeum, Swahili House Museum, Německé poštovní muzeum, Muzeum životního prostředí, a nebo třeba Oslí útulek, kam jsou tyto místní „dopravní prostředky“ odkládány na stáří.
Kromě města Lamu jsou na ostrově ještě tři vesnice - Shela, Matondoni a Kipungani. Shela láká svou nádhernou písčitou pláží, kde si dosyta užijete blahodárného klidu. Pláž s bílým pískem je 12 km dlouhá, a tak se zde najdou i místa pro vyznavače vodních sportů.
Romantickou atmosféru ostrova dokreslují všudypřítomné arabské plachetnice dhow, na kterých vás místní černí domorodci ochotně vyvezou na projížďku, klidně i na několik dní. Součástí takové plavby je rybaření a piknik. A tak můžete po náročných pěších túrách zvolnit a na vlnách Indického oceánu pojídat právě ulovené ryby.
Lamu je prostě světem sám pro sebe, ráj vzdálený nejen kilometry, ale i časově. A tak místní návštěvníci rádi aspoň na chvíli zapomenou, kdo jsou a odkud přichází.