Cestujete rádi po České republice? Rádi objevujete kouzelná zákoutí naší země, která nám nabízejí tajemství z historie, dokonalou přírodu a vynikající gurmánské zážitky? Pak byste se měli vydat do jedné z nejkrásnější části naší země. Ptáte se, jakou oblast máme na mysli? Je to Jižní Morava, jejíž kouzlo vám částečně poodhalíme v následujícím článku.
Jižní Morava je oblastí ukrývající mnoho skvostů české architektury a pestrou paletu historických i přírodních památek. Jen na okraj začneme druhým největším městem v České republice. Postupně se nakloníme přes okraj Macochy a poté zamíříme do jedinečného Lednicko-valtického areálu. V nespolední řadě probrouzdáme pálavskými vinnými sklípky a necháme se okouzlit svébytným folklorem Slovácka.
Jak jsme slíbili, začneme naši exkurzi za kouzlem Jižní Moravy v moravské metropoli, v Brně. Brno je druhým největším městem České republiky a je známé jako kulturní, divadelní a uvolněné „venko-město“. Ptáte se proč „venko-město“? Důvode je jednoduchý. Brno je sice druhým největším městem České republiky, ale svým jedinečným rázem vytváří specifické prostředí, kde můžete na každém kroku narazit na někoho známého. A navíc je Brno obklopené dokonalou přírodou, o čemž svědčí Mariánské údolí, Bílovice nad Svitavou a údolí Lišky Bystroušky či Zamilovaný háj.
Přejděme však k tomu hlavnímu. V Brně najdete jednu z českých památek UNESCO, která má jedinečný ráz. Jedná se o Vilu Tugendhat. Nejedná se o klasickou památku, nýbrž o funkcionalistický skvost, v čemž je spatřována jedinečnost této památky nacházející se v Černých Polích. Včetně Tugendhatu zde můžete navštívit i pevnost Špilberk s katakombami či kostel na Petrově.
Více informací o vile Tugendhat zde.
Kousek od Brna se rozléhá přírodní skvost nesoucí jméno Moravský kras. Procházka po něm vám nabízí možnost pokochat se krásnou přírodou, projet se na lodičkách krápníkovými jeskyněmi a pohlédnout na dno nejznámější české propasti, Macocha.
Pokud si aspoň matně vzpomínáte na hodiny dějepisu a na jednu z nejvýznamnějších bitev v evropské historii, na bitvu Tří císařů, pak si možná vybavíte jméno Slavkov. Město Slavkov, u něhož se tato bitva mezi Napoleonem I., Alexandrem I. a císařem Františkem odehrála, leží východně od Brna. Ve Slavkově můžete navštívit nejen bývalé bojiště, ale také Starou poštu, Mohylu míru či zámek, kde můžete prožít virtuální bitvu.
Milovníky všech památek potěší návštěva Lednicko-valtického areálu. Ne nadarmo je tento areál přezdíván Zahradou Evropy. Vždyť se jedná o nejrozsáhlejší parkově upravenou krajinu nejen v Evropě, ale rovnou na světě.
Tento rozsáhlý komplex zahrnuje dva kouzelné zámky (zámek V Lednici a zámek ve Valticích) a k tomu celou řadu romantických staveb (Apollonův chrám, vyhlídkovou věž Minaret, Dianin chrám, umělou zříceninu Janohrad, atd.).
Více informací o Lednicko-valtickém areálu zde
Zavítáte-li na Jižné Moravu, neměli byste zapomenout navštívit Pálavu rozléhající se v severozápadním výběžku Panonské nížiny. Jedná se o nejteplejší oblast České republiky a biosférickou rezervaci UNESCO, které pečlivě střeží poklady lovců mamutů a krásnou Věstonickou Venuši.
Svoji prohlídku můžete začít v Dolních Věstonicích, kde můžete navštívit muzeum, a následně se můžete vydat na Pálavské vrchy, na nichž se tyčí tajemné zříceniny (Sirotčí hrádek a Dívčí hrady). Pod opačným koncem Pálavských vrchů se nachází kouzelný podnik Kafé Fara v Klentnici. Večer pak můžete strávit v Mikulově a přilehlých vinných sklípcích.
A když už jsme u těch vín a vinných sklípků neměli bychom zapomenout na kouzelné Slovácko, oblast Jižní Moravy s jedinečným folklórem. V centru všeho slováckého dění vás překvapí bývalá politická věznice v Uherském hradišti, která se však otevírá pouze jednou do roka na Slavnosti vína a otevřených památek.
Co vy na to? Co máte na Jižní Moravě rádi vy?
Na této stránce používáme soubory cookies. Prohlížením webu souhlasíte s jejich užitím!.
Souhlasím, již toto upozornění nezobrazovat.