Yellowstonský park se nachází ve Spojených státech amerických a je znám jako přírodní rezervace, kde můžete spatřit celou řadu zajímavých zvířat či rostlin. Ovšem již mnohem méně se ví o tom, že v Yellowstonu se nachází jedna z největších hrozeb pro celé lidstvo – supervulkán.
Supervulkán obřích rozměrů
Hluboko pod zemským povrchem se skrývá jedna z potenciálně nejničivějších přírodních sil. Vědci již nějakou dobu vědí, že čas od času některý ze supervulkánů vybuchne. Ovšem co vědci nevědí, to je, kdy a kde exploze supervulkánů přijde.
Jedno z velice pravděpodobných míst je v Yellowstonském parku. Paleontologové v minulosti zkoumali ostatky zvířat v oblasti současné Nebrasky a zjistili, že většina z nich zemřela kvůli udušení popelem ze sopky. Ovšem paleontologové museli vyřešit hádanku, protože v Nebrasce se žádná sopka nikdy nenacházela. Díky tomu bylo zjištěno, že muselo jít o obrovskou erupci ze vzdálené sopky. Jako nejpravděpodobnější místo se ukázal vulkán Bruno Drawbridge, který je od Nebrasky vzdálený přes půlku Spojených států.
O velikosti tehdejší erupce svědčí fakt, že vrstva popela dosahovala až do neuvěřitelné výšky dvou metrů. Erupce vulkánu Bruno Drawbridge byla zhruba dvěstěkrát silnější než jakýkoliv jiný známý výbuch sopky. Tato erupce se v podstatě nedá představit, ale díky vědeckým modelům se dá vypočítat. Pravděpodobně největší erupcí, kterou lidstvo zažilo, byl výbuch sopky Santorin. Ta nejspíš způsobila zánik předantických civilizací. Když si však představíme rozdíl mezi explozí Bruno Drawbridge a Santorin, tak je rozdíl skutečně obrovský.
Veliké nebezpečí pro lidstvo
Podmínky pro vznik supervulkánu jsou naštěstí natolik výjimečné, že se vyskytují pouze na několika místech naší planety. O nebezpečí, jaké se v Yellowstonském parku skrývá, se dlouho nic nevědělo a vědci ho považovali za neškodné místo. To platilo až do šedesátých let.
Yellowstone je velice atypický supervulkán, jelikož nemá žádnou klasickou kalderu, protože tu se podařilo objevit až potom, co NASA využila k jejímu odhalení speciální zařízení. Další výzkumy byly provedeny a zjistilo se, že supervulkán v Yellowstonu vybuchuje pravidelně přibližně každých 600 000 let. Velice znepokojivé je, že k poslední erupci došlo právě před cca 600 000 lety. To znamená, že k další erupci by mohlo dojít velice brzy.
Magma se v současné době nachází zhruba osm kilometrů pod povrchem, což není úplně bezpečná vzdálenost. Magmatický krb, který skrývá Yellowstonský supervulkán, je obrovský. Podle vědeckých předpokladů by lidstvo v případě erupce Yellowstonu nemělo šanci přežít. To je skutečně nepříznivá předpověď a příliš optimisticky nepůsobí ani fakt, že seismologové nemají nejmenší tušení, jak by se dala erupce supervulkánu předpovědět dopředu.