Na Mars už za 20 let? NASA má plán!

Na Mars už za 20 let? NASA má plán!

Od dobytí měsíce uplynulo už více než půl století a jak to vypadá, další podobně odvážné cíle jsou zatím v nedohlednu. Projekt „Cesty na Mars“ už dávno ztratil punc úžasné objevné výpravy a je vnímám spíše jako nejasný koncept komerčního charakteru s velkým přídechem sci-fi. Ne tak pro NASA, která nedávno vydala brožurku pro všechny zájemce o kosmické lety. Snaží se v ní ukázat, že Cesta na Mars není neuskutečnitelná a že na další úspěšný pokus o rozšíření člověkem navštívených částí Sluneční soustavy nemusíme už čekat dlouho.

Celou brožurku si můžete (samozřejmě v originální znění) prohlédnout zde. Národní úřad pro letectvo a vesmír (NASA) rozdělil plánovanou koncepci projektu do třech dílčích kroků, které povedou k postupnému rozšiřování potřebných znalostí i k vývoji nových technologií.

Se zemí v zádech

Fáze Earth reliant už ve skutečnosti částečně probíhá. Patří do ní například časově náročné výzkumy na mezinárodní vesmírné stanici ISS nebo pozorování uskutečněná skrze Hubbleův teleskop. Vědci se snaží zjistit co nejvíce o fungování blízkého vesmíru i o dopadech dlouhodobého pobytu v prostředí s minimální gravitací na lidské tělo. Průkopníky v tomto ohledu jsou například astronauti Scott Kelly nebo Michail Kornienko, kteří by měli mimo Zemi strávit více než jeden rok.

Délka misí a projektů první fáze by se měla pohybovat v rozmezí šesti měsíců až jednoho roku. Návrat do bezpečí známého světa by neměl trvat více než několik hodin.

Ověření zjištěného

Výraz „proving ground“ bychom do češtiny přeložili jako „postup, který má ověřit funkčnost/pravdivost nové teorie či projektu,“ a přesně o to se druhá fáze bude snažit. Průzkum se přesune do okolí měsíce (cislunární prostor), kde bude NASA testovat nejnovější objevy a strategie. Během období proving ground bude nutné vyvinout například vesmírnou loď schopnou zajistit transport lidí i surovin na Mars a zpět (její neoficiální jméno prozatím zní ORION), systém SLS k zajištění trvalejšího přístupu do odlehlých oblastí nebo plně funkční sondu, která přistane na některém z asteroidů a bude schopná odebrat a kompletně vyhodnotit velké množství vzorků. Geologický průzkum Marsu i jeho měsíců bude před startem třetí fáze nezbytný.

Délka misí bude nejspíše podobná jako u Earth reliant, ale návrat na Zemi bude trvat i několik dní.

Nezávislost na Zemi

Finální fáze projektu počítá s vyslání lidské posádky k Marsu, konkrétně nejprve na oběžnou dráhu jeho měsíců, což je technologicky nejméně náročné. Je možné, že první základny se k povrchu Marsu ani nepřiblíží, protože měsíce Phobos a Deimos jim poskytnou dostatečné zázemí pro vytvoření trvale udržitelného prostředí vhodného pro pobyt lidí. I tak ale půjde o kolosální úspěch vědy.

Třetí část projektu bude po všech stránkách nejnáročnější, délka misí se počítá v letech a k návratu na Zemi bude posádka potřebovat několik měsíců. Vše tedy musí fungovat naprosto bezchybně.