O milenkách slavných mužů se toho někdy ví více, než o jejich skutečných manželkách. Jednou z nejznámějších milenek historie je dodnes Madame de Pompadour, která okouzlila slavného krále Francie Ludvíka XV.
Madame de Pompadour se narodila jako Jeanne-Antoinetta Poisson v Paříži 29. prosince 1721. Jako malou dívku jí matka vzala ke známé pařížské věštkyni, přičemž ji zajímalo, co holčičku v budoucnosti čeká. Odpověď věštkyně byla překvapující – dívka se v budoucnu stane vydržovanou milenkou samotného krále. Malá dívka to samozřejmě plně nechápala a nemohla tušit, že se skutečně stane jednou z nejpůvabnějších královských milenek. K tomu však vedla skutečně daleká cesta.
Jeanne-Antoinetta navštěvovala klášter řádu voršilek v Poissy jihozápadně od města. Právě tam měla dívka získat vzdělání, kterého se nedostalo matce ani otci. Jeanne-Antoinetta se v klášteře učila psát, oblékat se, šít a vyšívat. Její otec byl navíc v roce 1727 obviněn z neplacení dluhů, a proto raději zvolil útěk do Německa. Vrátit se do Francie mohl až v roce 1736, kdy bylo dceři patnáct let, takže příliš velký vliv na výchovu neměl.
Jeanne-Antoinetta se z kláštera vrátila v roce 1730 a dalším dovednostem se učila od matčina milence, finančníka Charles-Francoise Paula Le Normant de Tournehem. V tuto dobu byla skutečně rodina vzhledem k věštbě přesvědčena, že se jednoho dne skutečně malá Jeanne-Antoinetta stane milenkou krále, na což ji všichni usilovně připravovali.
Jeanne-Antoinetta se učila tančit, kreslit, zpívat a hrát divadla. Kromě toho měla v oblibě četbu a od sedmnácti let navštěvovala pařížské salóny. Ve výsledku se jí podařilo získat vzdělání, jaké obdobné získávaly i samotné princezny ve Versailles. Velkou výhodou Jeanne-Antoinetty byla její krása. Měla zlatohnědé vlasy, tmavomodré oči a velice světlou pleť, což se ve své době velmi cenilo. Rodina se začala poohlížet po manželovi, protože dívka sice mohla být určena pro krále, nicméně předtím se musela vdát a mít manžela. Manželství bylo v podstatě vstupenkou do společnosti, teprve poté bylo možné navštěvovat plesy, chodit na procházky či do divadla.
Manžela pro Jeanne-Antoinettu vybral její strýc, který jako manžela určil svého synovce, čtyřiadvacetiletého Charlese-Guillama, kterého zároveň ustanovil svým dědicem a věnoval mu panství v Etiolles. Svatba proběhla v kostele svatého Eustacha dne 9. března 1741 a z Jeanne-Antoinette se stala madame d’Etiolles.
Již dospělá a vdaná žena se dovedla perfektně oblékat a vedla rušný život. Navštěvovala plesy, divadla a salóny. Devět měsíců po svatbě se manželům narodilo dítě – Charles-Guillaume Louis, který však brzy zemřel. Další dítě se narodilo v roce 1744, dcera Alexandrina.
Jeanne-Antoinetta milovala jízdu na koni a ráda se projížděla po lese, kde doufala, že si jí všimne sám král. To se skutečně stalo, i když trochu jinak, přičemž král Ludvík již o krásné Jeanne-Antoinettě slyšel dříve a chtěl se s ní setkat.
To se mu podařilo při svatbě jeho syna 24. února 1745. Následovaly další plesy, kde král krásnou madame d’Etiolles pozorně sledoval. Na jednom maškarním plese král Jeanne oslovil. Po rozhovoru žena upustila kapesník, který Ludvík sebral a hodil za madame, jelikož se od něho vzdalovala. Od toho dne se král s madame d’Etiolles tajně scházel a v dubnu jí král dokonce přidělil pokoj ve Versailles. V květnu stejného roku proběhla rozluka Jeanne-Antoinetty s manželem. Ludvík jí pořídil erb s titulem markýzy a koupil pro ni zámek Pompadour v blízkosti Etiolles.
Král s markýzou do sebe byli zamilováni, leč sousedé ve Versailles markýzu nepřijali. Markýza dokonce byla představena královské rodině, čímž se Madame de Pompadour stala oficiální metresou, tedy milenkou krále. Po nějaké době však vztah krále a Jeanne-Antoinetty začal chladnout, protože sama Madame de Pompadour nebyla dostatečně sexuálně náruživá – spíše naopak. Jejich vztah se postupem změnil pouze na přátelský.
Rok 1754 znamenal osobní tragédii, když jí zemřel otec i dcera Alexandrina. Fyzická krása Madame de Pompadour navíc uvadala. V 35 letech se stala vévodkyní a jednou z dam dělajících společnost královně. Král si mezitím vybíral různé mladé milenky.
Roku 1764 Madame de Pompadour začala trpět těžkými migrénami, v březnu dostala zápal plic a v dubnu měla těžkou bronchitidu. Zemřela 15. dubna 1764.
Na této stránce používáme soubory cookies. Prohlížením webu souhlasíte s jejich užitím!.
Souhlasím, již toto upozornění nezobrazovat.