Veverky má mnoho lidí v oblibě pro jejich roztomilost. Jsou to taková malá, pěkná stvoření, která můžete běžně potkat i v našich lesích či parcích. Ovšem co kdyby taková veverka nebyla malá, ale měřila třeba až jeden metr? I s takovým druhem se můžete setkat!
Obr z Indie
V jižní Asii se lze s takovou metrovou veverkou seznámit. Jde o druh nazvaný ratufa obrovská a typicky žije v indickém Malabaru. Ratufa dorůstá do délky těla 35-40 centimetrů a ocas měří dalších 35-60 centimetrů, což v součtu může dát dohromady jeden metr a takové případy určitě nejsou ojedinělé. Ocas ratufy bývá skutečně huňatý a hmotnost této netradiční veverky dosahuje v dospělosti mezi 1-1,2 kilogramu. Při hledání potravy skáče z jedné větve na druhou, přičemž dokáže skočit až do dálky šesti metrů. K těmto dalekým skokům využívá svůj chundelatý ocas. U tohoto obra z Indie byl zjištěn nejvyšší doložený věk dvaceti let, kterého se dožilo zvíře chované v zajetí.
Veverka – všežravec
Zbarvením je ratufa svrchu černá, nohy a hlava jsou červenohnědé a spodní stranu má bílou. Tlapy a chodidla jsou poměrně široká a zvíře má dobře vyvinuté a silné drápy. Ratufa obrovská žije primárně v nejvyšších stromových pásech pralesa, a proto se příliš často nedostane do styku s lidmi. Ratufa si musí dávat pozor na dravé ptáky a levharty. Sama je všežravá, takže kromě oříšků a ovoce si pochutná třeba i na šťavnatém broukovi. Čas od času si ratufa smlsne i na kůře některých stromů či na vejcích z ptačích hnízd. Během konzumace potravy se na rozdíl od ostatních veverek neposadí s ocasem nad tělem, ale balancuje na zadních nohách a ocasem se snaží udržet rovnováhu. Na předních nohách mají navíc velice krátký a široký palec, jenž jim slouží k přidržení jídla. Ratufy si staví typické veverčí hnízdo, ve kterém odpočívají a odchovávají mláďata. Pokud je ratufa vyrušena při své činnosti, přitiskne se ploše k větvi nebo se schová za tlustým kmenem. Tento druh veverek preferuje opadavé a vlhké stálezelené lesy.