Mata Hari, špionka se špatným koncem

Mata Hari, špionka se špatným koncem

Osudy tajných agentů a agentek zajímají řadu lidí, protože se jedná o opravdu netradiční příběhy, které jsou mnohdy plné nebezpečných situací a nepředstavitelných potíží. Jednou z mnoha sledovaných agentek je dodnes Mata Hari, jejíž jméno zná téměř každý.

Neklidný osobní život

Mata Hari byla vlastním jménem Margaretha Geertruida Zelleová. Narodila se 7. srpna 1876 v nizozemském městě Leeuwarden. Matka jí zemřela velice brzy a otec podnikal, nicméně zkrachoval, a proto malá Margaretha vyrůstala u příbuzných. V osmnácti letech se Margaretha provdala za bezmála čtyřicetiletého kapitána armády Rudolpha MacLeoda, s nímž odcestovala na Sumatru a Jávu. Později se již sama vrátila do Evropy, kde se živila vystupováním jako orientální tanečnice. Zářit začala v Paříži a postupem času se skutečně proslavila. Sama svůj život prezentovala odlišně od skutečnosti a tvrdila, že se narodila v Indii, kdy jejím otcem měl být vznešený bráhman a matka bajadéra. Podle její fikce si ji adoptovali kněží, pro něž tančila při pobožnostech.

Osudová první světová válka


Po vypuknutí první světové války se v Nizozemsku Mata Hari seznámila s agentem Karlem Kramerem, jemuž se podařilo tanečnici přemluvit ke službě pro německou rozvědku. Za to získala příslib dvaceti tisíc franků. Ve stejnou dobu byl jejím milencem kapitán ruské armády Vadim Maslov, který bojoval na západní frontě společně s francouzskými jednotkami. Netrvalo dlouho a Mata Hari přijala v Paříži podobnou nabídku, jakou již přijala od Německa. Tentokrát nabídka přišla ze strany Francie a po jejím přijetí se Mata Hari stala dvojitou agentkou.

Odhalení a smrt

Osudným se slavné tanečnici stal leden roku 1917, kdy se Francouzům podařilo rozšifrovat zprávu, která prozradila, že Mata Hari působí jako agentka i pro německou stranu. 13. února 1917 se Francouzům podařilo Matu Hari zatknout v pařížském hotelu Elysées Palace. Mata Hari byla podrobena výslechu, během něhož se zapletla do svých výmyslů, přestože do té chvíle proti ní neexistovaly přímé důkazy. Francouzská armáda v tu dobu neprocházela zrovna šťastným obdobím, a proto potřebovala demonstrovat, že se zrádci nemá slitování. Soud se konal za zavřenými dveřmi a Mata Hari byla obviněna ze smrti 50 000 vojáků, načež byla odsouzena k trestu smrti. Exekuce byla vykonána 15. října 1917 u zámku Vincennes.