Madagaskarská šelma fosa

Madagaskarská šelma fosa

Na Madagaskaru žije celá řada zajímavých zvířat. Některé druhy dokonce nežijí nikde jinde, než právě na tomto africkém ostrově. Těmto organismům žijícím jen na jednom místě se říká endemity. A právě šelma zvaná fosa je endemitem Madagaskaru.


Dovolí si i na lemura

Latinský název pro fosu zní Cryptoprocta ferox a řadí se do čeledi madagaskarské šelmy a podčeledi madagaskarští pucholové. Dříve se fosa řadila k cibetkovitým, ale i tam byla pro svoji odlišnost vyčleňována, až jí byla vytvořena vlastní čeleď. Tato šelma je poměrně blízkou příbuznou promykovitým. Fosa není vůbec velké a těžké zvíře – váží jenom mezi sedmi až dvanácti kilogramy. Tělo fosy měří kolem šedesáti až osmdesáti centimetry a ocas je přibližně stejně dlouhý. Přes svoji váhu se fosa nachází na vrcholu potravního řetězce Madagaskaru.

Fosa dovede lovit svoji kořist ve dne i v noci. K její kořisti patří lemuři, ptáci či vejce z hnízd. Problém u fosy spočívá v tom, že rozhodně nepohrdne slepicemi, které chovají domorodci, což se samozřejmě nesetkává s kladnou odezvou a domorodci fosy pronásledují. V průběhu dne se fosy mohou ukrývat ve velkých dutinách stromů či v jeskyních. Fosa obývá primárně lesy. Dle stupnice ohrožení dle IUCN se řadí ke zranitelným živočišným druhům. Fosa dospívá až někdy kolem třetího až pátého roku života. Kromě doby páření se jedná o velice samotářského tvora. Samice jsou březí tři měsíce a následně většinou rodí dvojčata, nicméně může mít až čtyři mláďata. Fosy mají rezavou až tmavohnědou barvu a nápadné oči. Zvíře vypadá sice roztomile, ale má velice silné čelisti a velké ostré zuby. Dovede zatahovat svoje krátké ostré drápy podobně jako kočka. Díky drápům zvládá šplhat po stromech a skákat z větve na větev.

Zahrála si i ve filmu Madagaskar

Fosa se vzhledově podobá kočkám nejvíce ze své čeledi. Fosa je největší šelmou, jakou na Madagaskaru můžete nalézt. Fosy se dožívají relativně pěkného věku, kdy v přírodě se dožívají v průměru sedmnácti let, zatímco v zoo dokonce až třiceti roků. V polovině osmdesátých let se fosa vyskytla poprvé v Československu, kdy ji začala jako první chovat zoo ve Dvoře Králové. Ta ji dokonce jako pátá na celém světě rozmnožila. Později se přidala i ústecká a olomoucká zoo. První odchov fosy v lidské péči se podařil až poměrně pozdě – v roce 1974 ve Francii.

V Evropě je v současné době chová kolem třiceti zoologických zahrad. Zoologická zahrada, jež chce fosu chovat, musí primárně zaplatit určitou finanční částku na záchranu v její domovině. Je to způsobené tím, že se již stačilo zničit hodně madagaskarských tropických lesů a z fosy se kvůli tomu stal ohrožený druh. Fosa byla ztvárněna i v populárním animovaném filmu Madagaskar, kde byla vykreslena negativně, jelikož se jedná o šelmu požírající lemury. Fosa se snaží bránit své teritorium proti každému vetřelci a hranice svého území si značí velice výrazným a dosti zapáchajícím sekretem, jejž produkují anální žlázy.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".