Na Madagaskaru žije celá řada zajímavých zvířat. Některé druhy dokonce nežijí nikde jinde, než právě na tomto africkém ostrově. Těmto organismům žijícím jen na jednom místě se říká endemity. A právě šelma zvaná fosa je endemitem Madagaskaru.
Dovolí si i na lemura
Latinský název pro fosu zní Cryptoprocta ferox a řadí se do čeledi madagaskarské šelmy a podčeledi madagaskarští pucholové. Dříve se fosa řadila k cibetkovitým, ale i tam byla pro svoji odlišnost vyčleňována, až jí byla vytvořena vlastní čeleď. Tato šelma je poměrně blízkou příbuznou promykovitým. Fosa není vůbec velké a těžké zvíře – váží jenom mezi sedmi až dvanácti kilogramy. Tělo fosy měří kolem šedesáti až osmdesáti centimetry a ocas je přibližně stejně dlouhý. Přes svoji váhu se fosa nachází na vrcholu potravního řetězce Madagaskaru.
Fosa dovede lovit svoji kořist ve dne i v noci. K její kořisti patří lemuři, ptáci či vejce z hnízd. Problém u fosy spočívá v tom, že rozhodně nepohrdne slepicemi, které chovají domorodci, což se samozřejmě nesetkává s kladnou odezvou a domorodci fosy pronásledují. V průběhu dne se fosy mohou ukrývat ve velkých dutinách stromů či v jeskyních. Fosa obývá primárně lesy. Dle stupnice ohrožení dle IUCN se řadí ke zranitelným živočišným druhům. Fosa dospívá až někdy kolem třetího až pátého roku života. Kromě doby páření se jedná o velice samotářského tvora. Samice jsou březí tři měsíce a následně většinou rodí dvojčata, nicméně může mít až čtyři mláďata. Fosy mají rezavou až tmavohnědou barvu a nápadné oči. Zvíře vypadá sice roztomile, ale má velice silné čelisti a velké ostré zuby. Dovede zatahovat svoje krátké ostré drápy podobně jako kočka. Díky drápům zvládá šplhat po stromech a skákat z větve na větev.
Zahrála si i ve filmu Madagaskar
Fosa se vzhledově podobá kočkám nejvíce ze své čeledi. Fosa je největší šelmou, jakou na Madagaskaru můžete nalézt. Fosy se dožívají relativně pěkného věku, kdy v přírodě se dožívají v průměru sedmnácti let, zatímco v zoo dokonce až třiceti roků. V polovině osmdesátých let se fosa vyskytla poprvé v Československu, kdy ji začala jako první chovat zoo ve Dvoře Králové. Ta ji dokonce jako pátá na celém světě rozmnožila. Později se přidala i ústecká a olomoucká zoo. První odchov fosy v lidské péči se podařil až poměrně pozdě – v roce 1974 ve Francii.
V Evropě je v současné době chová kolem třiceti zoologických zahrad. Zoologická zahrada, jež chce fosu chovat, musí primárně zaplatit určitou finanční částku na záchranu v její domovině. Je to způsobené tím, že se již stačilo zničit hodně madagaskarských tropických lesů a z fosy se kvůli tomu stal ohrožený druh. Fosa byla ztvárněna i v populárním animovaném filmu Madagaskar, kde byla vykreslena negativně, jelikož se jedná o šelmu požírající lemury. Fosa se snaží bránit své teritorium proti každému vetřelci a hranice svého území si značí velice výrazným a dosti zapáchajícím sekretem, jejž produkují anální žlázy.