Kustovnice čínská se řadí mezi nejzdravější druhy ovoce na světě, jelikož obsahuje vitamíny, stopové prvky a další pro naše tělo užitečné látky. Můžete se také setkat s jiným názvem pro kustovnici - goji.
Z Číny až k nám
V Číně znají léčivé efekty goji už více než dva tisíce let. V našich končinách se také začíná kustovnice prosazovat a kvalitní plody se dají sehnat v lékárnách nebo specializovaných obchodech se zdravou výživou. Kustovnice čínská se dá dokonce vypěstovat v našem podnebí. Kustovnice má osmnáct druhů aminokyselin včetně esenciálních, řadu stopových prvků jako měď, železo, fosfor, vápník či selen, betakaroten a vitaminy C, E, B1, B2 či B6. Obsahuje také skupinu polysacharidů, které dokážou posílit imunitní systém a zpomalují stárnutí. V Číně se kustovnice považuje za dobré afrodiziakum, protože u mužů zvyšuje hladinu pohlavních hormonů v krvi.
Léčivé účinky
Kustovnice dokáže ulevovat od některých projevů astmatu a alergií. Také dovede pomoci s léčbou některých kožních onemocnění - např. s lupenkou. Kustovnice, jak již bylo výše zmíněno, působí proti stárnutí a posiluje obranyschopnost organismu. Toto ovoce vylepšuje také zrak a uklidňuje podrážděné a unavené oči. Taktéž podporuje dobrou funkci jater a ledvin. Kustovnice umí snižovat krevní tlak a pozitivně působí i na tvorbu červených krvinek. Kustovnici mohou využit i ti z nás, kdo to přehnali s alkoholem, protože kustovnice pročišťuje tělo. Díky účinkům na lidské tělo se kustovnice dá označit za relativně silný a účinný antioxidant. Co se japonské a čínské medicíny týká, přisuzuje se kustovnici schopnost analgetického působení a působení proti rakovinovým buňkám v lidském těle. Kustovnice obsahuje karotenoidy, které kromě dalšího ochraňují před škodlivými vlivy ultrafialového záření a napomáhají hnědnutí kůže během opalování.
Konzumování
Konzumovat můžete čerstvou či sušenou kustovnici, nebo se dá získat jako šťáva, prášek či kapsle. Dávkování se řídí několika faktory: pohlavím, hmotností, věkem. Kustovnice se určitě nehodí pro děti mladší dvou a půl let. Dětem od tří let určitě vystačí jedna hrstka bobulí na celý den. Děti starší deseti let pak mohou užívat totožné množství kustovnice jako dospělí, což znamená zhruba třicet bobulí na den. Konzumace vyšších dávek se každopádně nedoporučuje, jelikož by mohlo dojít k zažívacím problémům a pokud byste kustovnici jedli před spaním, nemuseli byste usnout. Pokud si pořídíte kustovnici v čerstvém stavu, měli byste ji co nejrychleji zkonzumovat, protože její trvanlivost není příliš dlouhá. U těhotných žen je nejisté, jestli by kustovnici měly konzumovat. Přestože nejsou prokázány žádné vedlejší účinky, hovoří se o možnosti vyšší krvácivosti, což je nežádoucí.