Druhá světová válka nabídla řadu krvavých bitev a o mnoha se mluví dodnes. V rámci širší veřejnosti však není příliš známá bitva v Hürtgenském lese, která se řadí mezi nejkrvavější v celém průběhu druhé světové války.
Velké ztráty na obou stranách
Bitva v Hürtgenském lese se odehrála ke konci druhé světové války. Na severovýchodě od belgicko-německé hranice v oblasti mezi městy Cáchy, Düren a Monschau se nachází Hürtgenský les. Jedná se o lesní masiv, který má rozlohu více než sto kilometrů čtverečních. Právě o tuto oblast byla svedena od září do prosince 1944 série tvrdých bitev mezi americkými a německými jednotkami.
Do bojů v oblasti Hürtgenského lesa se zapojilo více než sto tisíc amerických vojáků. Bitvy v Hürtgenském lese se účastnily 1., 4., 8., 9., 28., 78. a 83. pěší divize společně s 3. a 5. obrněnou divizí a řadou podpůrných jednotek. V konečném důsledku se jednalo o nejdelší bitvu, jakou americká armáda svedla na německém území. V dnešní době se může zdát, že bitva v Hürtgenském lese zůstala zapomenuta. Plnou pozornost tisku a veřejnosti si získala bitva v Ardenách, která se vybojovala o něco později.
Bitva v Hürtgenském lese byla jednou z nejkrvavějších a nejtvrdších v celé druhé světové válce. V rámci bojů v Hürtgenském lese zemřelo, bylo zajato nebo zraněno 24 000 Američanů. Dalších devět tisícovek vojáků utrpělo nebojová zranění jako např. onemocnění dýchacích cest či nemoc zákopové nohy. Na druhé straně bojovalo kolem osmdesáti tisíc Němců. Z nich bylo zabito, zraněno nebo pohřešováno kolem 28 000 mužů.
Téměř půl roku
Hürtgenský les byl součástí Siegfriedovy linie a byl plný opevněných kulometných hnízd, dělostřeleckých baterií a některé jeho součásti byly téměř neprůchodné z důvodů rozsáhlých minových polí. Terén v oblasti je nesmírně hornatý, zalesněný a téměř neschůdný.
Největší boje z výše uvedených divizí svedla 28. pěší divize, které se přezdívalo „Krvavé vědro“. Ta zároveň utrpěla nejvyšší ztráty, když se v oblasti okolo měst Vossenack a Schmidt stala terčem německých tankových útoků. 28. pěší divize přišla o dvě třetiny vojáků, které by za plného stavu měla mít. Z toho důvodu byla 28. pěší divize odeslána na doplnění stavu a za odpočinkem do oblasti Arden, kde ji však již za necelý měsíc čekala bitva v Ardenách.
Boje v Hürtgenském lese v zásadě trvaly až do 10. února 1945. Od září, kdy do lesa vkročily první americké jednotky, trvalo takřka dlouhých šest měsíců, než byla celá oblast definitivně vyčištěná od německých vojsk. Bitvy v Hürtgenském lese se účastnil jako pozorovatel i významný americký novinář a spisovatel Ernest Hemingway. Ten ji následně přirovnával k britské ofenzivě u Passchendaela během první světové války.
Krvavá bitva v Hürtgenském lese neušla pozornosti ani v knižním zpracování, kdy se jí zhostil René J. Tesař, který sepsal poměrně zajímavou knihu V lese čeká smrt. V knize se čtenáři mohou dostat na místa, kde byla bitva svedena.