Kolibřík včelí – nejmenší pták světa

Kolibřík včelí – nejmenší pták světa

Kolibříci jsou známi jako nesmírně rychlí a malí ptáčci. Nejmenší na světě jsou kolibříci včelí, kteří ovšem nejsou o mnoho větší než třeba taková včela, kterou mají v názvu.

Neuvěřitelná rychlost pohybu křídel

Kolibřík včelí patří do čeledi kolibříkovitých a vyskytuje se v Karibiku, konkrétně ho najdete na Kubě. Jedná se o nejmenšího světového ptáka, který vede život, jenž rozhodně není nepodobný včele. Kolibřík totiž podobně jako včelka opyluje květy a živí se jejich nektarem. Kolibřík včelí většinou jí každých deset minut. K takto časté konzumaci potravy si pomáhá křídly, která dovede rozpohybovat až na rychlost osmdesátkrát za vteřinu, což je neskutečný fofr. Při konzumaci nektaru se kolibřík vznáší v horizontální poloze před květy a vsouvá do nich svůj krátký a rovný zobáček. Opeření kolibříka je z vrchu zelenavé, zatímco na spodní části má sivou barvu. Hlava a krk jsou jiskřivě ohnivě červené.


Váží sotva dva gramy

Latinský název kolibříka včelího je Mellisuga helenae. Samečci kolibříka dorůstají do výšky kolem pouhých sedmapadesáti milimetrů. Z toho přibližně polovinu zabírá zobák s ocáskem. Tento malý tvor váží jen 1,5 gramů. Samičky jsou o něco větší než samečkové a váží přibližně dva gramy. Ostatně i jiní kolibříci drží zajímavý rekord. Kolibřík rudokrký je zajímavý tím, že má nejrychlejší tempo mávání křídly. V okamžiku námluv máchá křídly rychlostí až dvě stě krát za vteřinu, což je velice rychlé oproti osmdesáti až devadesáti máchnutím za sekundu u ostatních druhů kolibříků. Vejce těchto ptáků jsou menší než hrášek – jejich velikost je okolo pěti milimetrů. Možná by se dalo očekávat, že se jedná o vysoce ohrožený druh, nicméně podle dostupných údajů se jedná o jeden z méně ohrožených druhů.

Primárním místem výskytu kolibříka včelího jsou tropické lesy, kde mají dostatečné množství potravy.