Jesse Owens, atlet, který znechutil Hitlera

Jesse Owens, atlet, který znechutil Hitlera

Megalomanské olympijské hry z roku 1936 se zapsaly do dějin sportu a nejen jeho. Bylo rozhodnuto o pořádání olympijských her v Berlíně a Adolf Hitler pojal svátek sportu spíše jako možnost, kde propagovat svoje nacistické Německo. Zavázal se sice, že se během her jeho země zdrží antisemitismu a bude šance i pro židovské atlety, aby mohli reprezentovat Německo, nicméně ve většině případů zůstalo u slibů. Své by o tom mohla povědět třeba výškařka Gretel Bergmannová. Ale olympijské hry v Berlíně napsaly ještě jiný příběh. To když atlet Jesse Owens znechutil Adolfa Hitlera. Hitler se snažil z olympijských her v Berlíně udělat oslavy árijské rasy. Ovšem díky schopnostem Jesseho Owense se z olympiády stal spíše symbol boje proti rasismu a segregaci. Adolf Hitler byl Owensově vítězství dokonce osobně přítomen a radost z něho opravdu neměl.

Owens čtyřikrát zlatý

Jesse Owens se narodil 12. září 1913 a v roce 1936 byl v opravdu vrcholné formě. Na těchto olympijských hrách dosáhl na nejvyšší stupínek hned několikrát, což se samozřejmě nemohl líbit nacistickému vůdci Hitlerovi, který černošskou rasu rozhodně nepovažoval za sobě rovnou. Jesse Owens dokázal zvítězit ve sprintech na 100 a 200 metrů, dopomohl k týmovému vítězství ve štafetě na 4x100 metrů a zlato získal i ve skoku dalekém. Jesse Owens byl opravdu výjimečný atlet, protože tento jeho výkon se podařilo zopakovat až v roce 1984 Carlem Lewisem. Během vyhlašování výsledků na 100 metrů však došlo k události, o níž se hovoří dodnes. Hitler jakožto představitel hostitelské země si dle olympijského řádu měl podat buď s každým vítězem, nebo s nikým. Hitler v tomto případě raději zvolil variantu nepotřásat si rukou s nikým. Oficiálně podané vysvětlení znělo, že Hitler musel stadion opustit předčasně kvůli jiným povinnostem. Hitler začal dokonce přemýšlet, že by do budoucna měli být černoši vyloučeni ze sportovních soupeření, protože jejich tělesná stavba je silnější než u bělochů.

V USA hůř než v Německu

Zajímavé je i to, že Owens se možná o něco lépe než ve své vlasti cítil v Německu. To bylo dáno situací, jaká ve Spojených státech ve třicátých letech vládla. Černoši museli čelit segregaci a útlakům ze strany bělošského obyvatelstva. Vždyť Jesse Owens i přes jeho úspěchy na olympijských hrách nesměl ani nadále cestovat v přední části autobusu a musel k zadním dveřím. Po skončení běžecké kariéry vystupoval s dalšími sprintery, kterým dával na startu náskok. Poměrně potupně působilo, když během přestávek baseballu či basketbalu běhal závody proti psům či koním. V Chicagu Owens založil institut pro postižené černé děti a sirotky. Až do skončení svého života vedl boj proti rasismu. Zemřel 31. března 1980 na rakovinu plic.