Indira Gándíová byla první ženskou předsedkyní vlády v Indii. Část lidí jí milovala, zatímco druhá část jí nenáviděla. To se také podepsalo na jejím životním osudu. Příjmení Gándhíová by mohlo svádět k tomu, že byla nějakým způsobem spřízněná se slavným Mahátmou Gándhím, ale není to pravda, i když se v životě setkali.
Otcem Indiry Gándhíové byl významný indický politik Džaváharlál Néhrú. Indira se mu a jeho manželce Kamale narodila 19. listopadu 1917 v Ilábábádu. Byla jediným dítětem svých rodičů. Její dědeček byl bohatým a úspěšným právníkem, jenž se snažil životním stylem napodobovat anglické gentlemany a žil tedy v luxusním venkovském sídle v anglickém stylu. Indira měla zvláštní dětství, které bylo zásadně poznamenáno politikou, jelikož celá rodina Nehrúových patřila v Indii k politicky nejaktivnějším a rezolutně se stavěla proti britské nadvládě nad Indií. Ostatně oba její rodiče za své názory pykali a na nějakou dobu skončili v nápravných zařízeních. Když už se konečně dostali na svobodu, stala se nemilá věc. Kamala onemocněla tuberkulózou a v únoru 1936 zemřela.
Na pohřbu matky se objevil Féróz Gándhí, což byl muž, jenž výrazně ovlivnil další Indiřin život. Gándhí požádal o Indiřinu ruku, když jí bylo šestnáct let, nicméně rodina to odmítla. Později se Indira přestěhovala do Londýna, aby mohla studovat na Oxfordu, kam za ní Féróz odjel a získal si její srdce. Gándhí se o něco později přestěhoval do Paříže a Indira přijela za ním a přijala jeho žádost o ruku. Indira později získala souhlas otce, takže se mohla za Féróze provdat. Krátce po svatbě se začala věnovat politice a její prioritou se stal boj Indie za nezávislost. Kvůli maličkosti skončila ve vězení, kde byla nucena strávit osm měsíců. Po návratu na svobodu se věnovala manželským povinnostem a porodila během pěti let dva chlapce – Rádžíva a Sandžaje. Manžel však nebyl Indiře věrný, a proto se vrhla plnou hlavou do politiky. Indie získala nezávislost v r. 1947 a prvním předsedou vlády se stal Indiřin otec. Indira se stala jeho neoficiální zástupkyní a poradkyní.
V roce 1964 zemřel Džaváharlál Néhrú. Po dvou letech od této události ho Indira vystřídala na postu vedoucího činitele vlády. V Indii se od ní jako od ženy očekávalo, že bude lehko ovlivnitelná, ale to rozhodně neměla v úmyslu. Všechna její rozhodnutí se projevila jako účinná, nicméně schylovalo se k dalším potížím, protože součástí Britské Indie bývali i Pákistán. Tam vypukl konflikt a do Indie se valila vlna uprchlíků. Indira se rozhodla podpořit povstalce z Pákistánu a jejich boj za nezávislost. Oficiální pákistánské vládě se to nelíbilo a začala Indii bombardovat. Indira se postavila do čela armády a rychlými kroky donutila pákistánskou armádu ke kapitulaci. Díky tomu Východní Pákistán získal nezávislost a přejmenoval se na Bangladéš.
V Indii však opět nastaly potíže a hladomor. Indira nechala uvěznit tisíce lidí a nepopulárními kroky potlačila vzpouru. Indira byla později po volbách obviněna z podvodu ve volbách. Odmítla vypovídat, což bylo vzato jako přiznání. Indira ztratila své postavení a podle toho se i chovala. V zemi vyhlásila výjimečný stav a zatýkala vůdce opozice. Indie se stala diktaturou. Na jaře 1977 byly na pořadu nové volby, kde Indira drtivě prohrála. Poté se ještě dočkala politického vzkříšení a v r. 1980 byla opět zvolena předsedkyní vlády. Ovšem v Indii vřely různé náboženské konflikty.
Dříve umírnění Sikhové hovořili o vlastním státu Pandžáb. Indira se však Pandžábu vzdát nehodlala. V r. 1981 jen přihlížela obsazení nejposvátnějšího sikhského chrámu v Amritsaru fundamentalisty. Skoro tři roky trvalo, než zasáhla, ale ani to nebylo povedené, když armáda kromě fundamentalistů pozabíjela i tisíce nevinných poutníků. Sikhové se cítili zneuctěni a chtěli pomstu. Indira nedbala bezpečnostních rad a nechala si své sikhské tělesné stráže. Osobní stráže toho však využili a na konci října 1984 na Indiru během procházky v zahradě vystřelili několik desítek ran z revolveru a poloautomatické zbraně.
Indira byla převezena do nemocnice, nicméně 31. 10. 1984 zemřela. V čele vlády ji vystřídal nejstarší syn Rádživ, jenž však také později zemřel na následky atentátu náboženských extremistů.
Na této stránce používáme soubory cookies. Prohlížením webu souhlasíte s jejich užitím!.
Souhlasím, již toto upozornění nezobrazovat.