Deset nejpodivnějších tvorů světa

Deset nejpodivnějších tvorů světa

Axolotl mexický

Někdy se mu říká vodní dráček nebo tygří mlok a žije v mexických jezerech. Tento obojživelník se dožívá až 20 let a dospělosti dosahuje už v larválním stádiu. Jejich nejzvláštnější vlastností je neskutečná schopnost regenerace, kdy jsou schopni obnovovat ztracené části těla. Líbí se vám? Tohoto podivína si můžete klidně pořídit domů do akvária.


Ksukol ocasatý

Domorodci přezdívaný Aye-aye je vzácná samotářská poloopice žijící na Madagaskaru. Je největší ze všech nočních poloopic a je to dokonale noční tvor. Světlo nesnáší a ukrývá se před ním v kulovitém hnízdě, postaveném až 15 m nad zemí. 80 % noci stráví hledáním potravy. Poklepává na kmeny stromů a bedlivě naslouchá, zda neuslyší hmyz pohybující se pod kůrou. K získávání potravy používá podivné dlouhé prsty, které mají na posledním článku dvojité klouby.

 

Chobotnice Dumbo

Teprve nedávno objevená chobotnice, která má své téměř průsvitné tělo přizpůsobené velkému tlaku a chladu. Jde totiž o nejhlouběji žijící druh chobotnic, které se vyskytují v hloubkách kolem 4 – 7 tisíc metrů pod hladinou, kde se vznáší nad dnem pomocí ploutví připomínajících ouška.

Strašek paví

Je to vlastně velká kreveta, která dorůstá až do velikosti 25 cm a  je považována za skutečného predátora. Přední končetiny má na konci rozšířené v jakési paličky podobající se kladivu. Při útoku na kořist, nejčastěji měkkýše ve vápnité schránce, jimi dovede udeřit rychlostí 23 m/s a silou až 91 kg/cm2. Jedná se o nejrychlejší úder na světě. Je tak rychlý, že před ním vzniká tlaková vlna, která je dvakrát silnější než následný úder korýše.

 

Mravenčí panda

Vypadá jako černobílý mravenec, ale jedná se vlastně o samičku bezkřídlé chlupaté vosy. Tento téměř nepolapitelný druh byl objeven v Chile. Její bodnutí je velmi bolestivé.

 

Blobfish

Český nazývaná sliznatá ryba je dalším podivným tvorem pocházejícím z hlubin oceánů. Žije v hloubkách mezi 800 – 1500 metry pod hladinou, kde jí umožňuje pohyb nikoli ply nový měchýř, ale právě sliznatý povrch těla. Jde o bezobratlou rybu, která nemá kupodivu vůbec žádné kosti, což významně ovlivňuje tvar jejího těla. Je považována za nejošklivější rybu, někdy dokonce za nejošklivějšího živočicha vůbec.

 

Moloch Ostnitý

Jako by k nám zavítal přímo z pravěkých dob. Přesně tak vypadá toto malé bizarní stvoření pokryté ostny a kožními růžky. Navzdory svému hrozivému vzezření, je to v podstatě malá neškodná ještěrka. Jeho zvláštností je skutečnost, že se živí jen a výhradně mravenci. Za minutu jich dokáže spořádat 25 – 45. Během jednoho krmení pak, a teď se podržte, je schopný zkonzumovat až 2500 jedinců!

 

Krtek hvězdonosý

Tento severoamerický a kanadský příbuzný naše krtka obecného vás na první pohled upoutá svým podivným nosem. Má na něm 22 výběžků, které mu slouží k jeho výjimečnému hmatu. Aby taky ne! Jeho nos je totiž pokryt neuvěřitelnými 25 000 speciálními dotekovými receptory. Díky nim se tento krtek řadí mezi nejrychlejší živočichy, co se týká příjmu potravy. Neuvěřitelně rychle dokáže identifikovat potravu, a to za pouhých 8 milisekund. V rychlosti požírání potravy je také rekordmanem, kořist v pohodě spořádá za 230 milisekund.

 

Indická fialová žába

Nasikabatrachus sahyadrensis je nově objevená exotická žába objevená na jihu Indie v roce 2003 a  je často považována za objev století. Jedná se totiž o tzv. živoucí fosilii, tedy živočicha, který je velmi spřízněn s pravěkými živočichy. Po celý rok žijí tyto žáby v podzemí, kde se živí mravenci a termity. Na zemský povrch vylézá jen jednu ročně asi na  dva týdny v době letních monzunů, a to za účelem páření.

 

Krab palmový

Tento krab je největším korýšem. Běžně dorůstá 40 cm a rozpětí noh může dosáhnout neuvěřitelných 2 metrů. Největší zaznamenaný jedinec měl 1 m a 17 kilogramů! Výjimečný je svou schopností šplhat po stromech až do výšky 6 metrů. Svými mohutnými klepety dokáže bez problému rozlousknout i kokosový ořech.