Tentokrát se v rozmanitém státě Kalifornie podíváme na národní parky, které spojuje krajina nehostinné pouště. Kdysi se tato oblast stala vyhledávaným místem zlatokopů a pozůstatky z doby zlaté horečky jsou patrné dodnes. Tvrdé pouštní prostředí nabízí mnoho přírodních pozoruhodností a svojí cestičku si tu našel také život. Jasně se o tom přesvědčíme v národních parcích Death Valley a Joshua Tree. Těšit se můžete na zajímavé barevné horniny a skalní útvary, slaná jezera, písečné duny či specifickou floru a faunu v čele s unikátní dřevinou jukou krátkolistou.
Národní park Death Valley – extrémní Údolí Smrti
Národní park Death Valley leží na hranicích Kalifornie s Nevadou, přičemž naprostá většina parku zasahuje do východní Kalifornie. Chráněné území má plochu 13 647 km2, čímž je suverénně největším národním parkem Spojených států bez Aljašky. Kostru parku tvoří Údolí Smrti, které se nachází ve Velké pánvi na okraji Mohavské pouště. Toto údolí drží několik rekordů. Naměřila se tady vůbec nejvyšší teplota v Severní Americe 57, 1 ºC. Dále je to také nejsušší a s 86 metry pod mořem také nejníže položené místo celé Severní Ameriky. Na první pohled vyprahlá a nezajímavá krajina ročně přiláká téměř milion návštěvníků, kteří se sami přesvědčí o opaku.
V Death Valley určitě navštivte slané jezero Badwater Basin, které je oním nejnižším bodem kontinentu. Jezero je tvořeno rozlehlou solnou plání s malými ostrůvky slané vody, kde žije endemický druh hlemýždě Badwater snail. Prozkoumat můžete velký sopečný kráter Ubehebe Crater, jehož stáří se odhaduje na 2000 až 7000 let. Najdete jej na severním okraji Údolí Smrti v Cottonwood Mountains. Při putování po parku dobře sledujte krajinu, jelikož lze spatřit řadu zajímavostí jako putující kameny, různě zbarvené skály, vysoké písečné duny nebo přežívající kaktusy a juky. Za prohlídku také stojí “město duchů“, které za dob zlaté horečky oplývalo životem, avšak dnes celkem zachovalé budovy obývají pouze hlodavci a možná duchové.
Národní park Joshua Tree – odolné juky a unikátní balvany
Pozoruhodný národní park Joshua Tree je pojmenován po svém hlavním symbolu juce krátkolisté, které se také říká Jozuův strom v angličtině Joshua Tree. Za národní park byl prohlášen až v roce 1994, čímž platí za jeden z nejmladších NP v USA. Nachází se asi 200 km od velkoměsta Los Angeles a známá destinace Palm Springs leží jen necelých 30 kilometrů od hranic parku. Rozkládá se v Mohavské a Coloradské poušti na 3199 km2 vyprahlé země. Tento národní park patří mezi ty hojně navštěvované a za rok přijede obdivovat zdejší ojedinělou krajinu téměř jeden a půl milionu turistů, kteří nikdy nezůstanou zklamáni.
Juka krátkolistá se přirozeně vyskytuje pouze v Mohavské poušti, kde má ideální podmínky pro růst. Dokonale dotváří scenérii parku Joshua Tree a stala se i jeho ikonou. Juka dosahuje až 12 metrů a běžně se dožívá i v této nehostinné poušti sta let. Juky najdete po celém území parku, takže si je můžete prohlédnout nebo vyfotografovat na mnoha interesantních místech. Mimo juky krátkolisté tady roste několik druhů kaktusů, trochu překvapivě také dubů a hlavně palem, které vytváří velmi životadárné oázy s vodou, kde můžete zahlédnout majestátní ovci tlustorohou nebo vychytralého kojota. Omrknout musíte velkolepé skalní seskupení Giant Marbles, které tvoří obří kulovité balvany oranžové barvy. Pro horolezce představuje tento park učiněný ráj, přičemž v oblibě mají především monzonitové skalní formace jako Old Woman Rock či North Horror Rock. Mezi další možné aktivity zařaďme kempování, pěší turistiku nebo pozorování ptáků či noční oblohy.
Na této stránce používáme soubory cookies. Prohlížením webu souhlasíte s jejich užitím!.
Souhlasím, již toto upozornění nezobrazovat.