Čachtická paní: největší vražedkyně všech dob nebo oběť pomluv?

Čachtická paní: největší vražedkyně všech dob nebo oběť pomluv?

Alžběta Báthoryová (v maďarštině Erzsébet Báthory, 1560-1614) pocházela ze zámožného rodu, který spravoval bohatá panství v Sedmihradsku (část dnešního Rumunska). Uherská hraběnka, jedna z nejmocnějších žen své doby, vládla rozsáhlému panství ze svého hradu v Čachticích.

Krásná, ale krutá

Krásná hraběnka je jednou z nejkontroverznějších postav nejen slovenských a maďarských dějin. Údajně těmi nejkrutějšími způsoby mučila a zabíjela mladé dívky a následně se koupala v jejich krvi, což jí mělo zaručit věčné mládí a krásu. Odhady počtu jejích obětí se velmi různí, mělo se jednat o několik desítek až několik stovek či tisíc nešťastnic.

Smutný konec schopné vladařky


Hraběnka byla z týrání a vraždění obviněna v roce 1610, sama však před soudem nikdy nestála. Nicméně všichni její pomocníci byli odsouzeni k trestu smrti a nemilosrdně popraveni. Samotná Alžběta unikla trestu smrti díky příbuzenskému vztahu s polským králem. Do své smrti v roce 1614 se však už ze samovazby na Čachtickém hradě nedostala.

foto: Čachtický hrad

Vděčné téma pro spisovatele i filmaře

Postavu Alžběty Báthoryové značně zpopularizoval, i když ne zrovna v kladném smyslu, slovenský spisovatel Jožo Nižnánsky ve svém bestselleru Čachtická paní (1932). V posledních letech se o její zviditelnění postaral Juraj Jakubisko ve filmu Bathory (2008), na kterém se projevil štědrý rozpočet. Není to však zdaleka první nebo poslední filmový počin inspirovaný osudy uherské šlechtičny, filmografie zabývající se touto záhadami opředenou postavou čítá na několik desítek filmů.

Jak to tedy bylo doopravdy?

Byla její krása a moc trnem v oku jejím politickým protivníkům, kteří se jí chtěli nařčením z mučení a zabíjení zbavit? Nebo byla mocná žena krutou vražedkyní, která neměla s mladými krásnými dívkami nejmenší slitování? To už se asi nikdy nedozvíme, i když se stále najde mnoho historiků a nadšenců, kteří se snaží vypátrat pravdu. Velká část historiků se však přiklání k verzi, podle které si na hraběnčino bohatství dělali zálusk uherští šlechtici, jenž se jí proto chtěli zbavit.

Pravda není důležitá

Nikdo však nemůže se stoprocentní jistotou potvrdit či vyvrátit mýty, které se ke krásné šlechtičně vážou. To však není na škodu, neboť právě skutečnost, že si nemůžeme být jisti tím, na čí straně je pravda, činí z Alžběty Báthoryové tajuplnou historickou postavu, která nás nepřestává fascinovat.