V dnešní době víme, že v jantaru se dají uchovávat různé věci, protože byly nalezeny různé živočišné druhy, které jantar uchoval až do dnešních dnů ve vynikajícím stavu. Jedním takovým případem je i blecha pocházející ze středověku, u níž byly nalezeny nebezpečné bakterie.
Nález v Dominikánské republice
O moru je známo, že se jednalo o jednu z nejhorších nemocí, která lidstvo v jeho historii potkala. Ve středověku měl mor na svědomí množství životů a morová epidemie se šířila nebezpečně rychle. Ovšem mor klidně může být starší než samo lidstvo, čemuž nasvědčuje objev bakterií na bleše, jež byla nalezena zkamenělá v jantaru.
Před nějakými dvaceti miliony let uvízla v pryskyřici blecha a z této pryskyřice se později stal jantar. Tento objev se vědcům podařil až v exotické Dominikánské republice mezi městy Puerto Plata a Santiago. V této oblasti se před miliony let nacházel tropický prales.
Americký entomolog George Poinar Jr. z Oregonské státní univerzity podrobil fosilie důkladné obhlídce a potvrdil, že blecha skrývá také předka bakterie, která způsobuje propuknutí morového onemocnění. Blechy jsou přitom velice starým živočišným druhem, jelikož na naší planetě se vyskytovaly již přibližně před dvaceti miliony let. Donedávna se tedy vědci domnívali, že morová bakterie se vyvinula až před přibližně dvaceti tisíci lety.
Blechy nejspíš parazitovaly na dinosaurech
Jedinec blechy nalezený v jantaru byl skutečně velice dobře zachovalý. Pod mikroskopem se dalo zjistit, že má pozůstatky různých druhů mikroorganismů. Objevení v jantaru zkamenělé blechy a dalších mikroorganismů je velice vzácný a neméně zajímavý.
V případě blech byly v nedávné minulosti objeveny až sto padesát milionů let staré exempláře. Tehdejší blechy pravděpodobně parazitovaly na dinosaurech a nevypadaly úplně přesně jako ty současné. Také neuměly tak dobře skákat a neměly tak dlouhé zadní končetiny. Bohužel se nedá přesně dokázat, zda se jedná o opravdového původce dýmějového moru, protože chybí DNA, která se v jantaru neuchovává. Ovšem velikost a tvar buněk se morovým bakteriím velice podobá. Mor tedy klidně mohl být příčinou vymření řady živočišných druhů v dřívější době, než se objevil člověk.