Pokud se zajímáte o různé tajemné tvory, pak jste jistě již něco zaslechli o červu zvaném olgoj chorchoj. Možná jste o něm ale nikdy neslyšeli. Olgoj chorchoj totiž žije v jediné oblasti světa – na jihu pouště Gobi. Dosud se samozřejmě existenci tvora nepodařilo dokázat, nicméně domorodci jsou přesvědčeni, že skutečně žije.
Jak olgoj chorchoj vypadá?
Olgoj chorchoj by měl být obrovský písečný červ, který dovede být hodně nebezpečný. Existuje řada legend a údajných svědků, co se měli s červem setkat osobně. Mongolové dokonce věří, že se nejedná o obyčejné zvíře, ale spíše by to měla být nadpřirozená bytost. Ostatně řada z nich se bojí vůbec vyslovit jeho jméno. Olgoj chorchoj by měl vypadat jako klasický červ bez končetin. Často se popisuje jako přerostlá žížala, zatímco jiní tvrdí, že vypadá jako tlusté střevo naplněné krví. Délka tvora se podle svědectví má pohybovat mezi 0,5-1,5 metru. Zajímavé je, že údajná setkání s olgojem probíhají téměř výhradně v letních měsících.
Dokáže zabíjet až na šest metrů
Olgoj chorchoj vládne nebezpečnou kyselinou, kterou dokáže poleptat i kov. Jiná verze příběhu hovoří o tom, že olgoj chorchoj dokáže zabíjet za pomoci elektrického proudu. Podle různých výpovědí tento tvor umí zabíjet na vzdálenost až šesti metrů. Během útočení by se měla olgojova běžná narůžovělá barva měnit na tmavě rudou, přední část těla se vztyčí a celkově ztmavne. Na barvě se ovšem ne všichni shodnou, protože se lze setkat i s tvrzením, že běžně má olgoj chorchoj šedožlutou barvu, která se při útoku mění na modrofialovou a na koncích dokonce zmodrá. Během ostatních ročních období se zahrabává do písku či zalézá do děr, kde spí. Jeho pohyb není veden dopředu, ale smýká sebou do stran. Když už se někdo z respektovaných vědců skutečně vážně zabývá myšlenkou na existenci olgoje chorchoje, přemýšlí se, že by se mělo jednat snad o neznámý druh scinka, nicméně to úplně nesedí, jelikož scink má nohy, zatímco u olgoje chorchoje končetiny pozorovány nebyly.
Výzkum a výskyt v pop kultuře
Za výzkumem této tajuplné bytosti se dokonce v roce 1990 vydala česká výprava. V červnu 1991 v časopise „Fate“ vyšel článek autora Ivana Mackerla, který právě ohlásil domněnku o zabíjení elektrickým proudem. Kromě toho se červ olgoj chorchoj vyskytuje i v povídce Ivana Jefremova, která je pojmenována podle bájného zvířete. Sám Jefremov vedl ruskou expedici, která měla za úkol zkoumat olgoje chorchoje. V krátkosti je červ zmíněn i v dílech bratrů Arkadije a Borise Strugackých.