Záhadný hrad Pecka

Foto: Marzper [GFDL nebo CC BY-SA 3.0], Wikimedia

Záhadný hrad Pecka

V naší zemi se nachází spousta velice pěkných pamětihodností, které stojí za navštívení. Kromě překrásných zámků a velkých hradů máme i celou řadu zřícenin, jež za sebou mají zvláštní a záhadnou historii. Jednou z takových zřícenin je i bývalý hrad Pecka, který se tyčí nad stejnojmenným městysem na severovýchodě okresu Jičín.


Tajemstvími opředený vznik hradu

Hrad Pecka nese svůj název podle hory, na níž stojí. Hrad byl vystavěn v první polovině čtrnáctého století a původním majitelem byl jistý Budivoj z Pecky. O vzniku hradu však koluje také několik historek, přičemž jedna z nich tvrdí, že na kopci Tábor kdysi žila čarodějnice, jež si na domácí práce najímala ženy z blízké vesnice. Jednou při odletu čarodějnice na koštěti však ženy zasedly ke stolu, daly se do jídla a povídaly si. Jedna se zakousla do švestky a druhá do pečené slepice, když se čarodějnice vrátila domů. Ta vytrhla vesničankám z rukou pecku a kost, které odhodila pryč. Na místě, kam tyto předměty dopadly, vyrostly hrady Pecka a Kost.

Foto: Blasbulk [CC BY-SA 4.0], Wikimedia

Další pověst o vzniku hradu hovoří o chalupníkovi, který během výlovu rybníka objevil džina v láhvi. Ten mu slíbil, že při osvobození z láhve stonásobně zvětší první tři předměty, kterých se chalupník dotkne. Chalupník se posléze měl dotknout kosti, pecky a pařezu, z čehož vznikly hrady Kost, Pecka a Pařez.

Podivuhodná postava v kápi

Jednou z místních záhad je ta, která vznikla při návštěvě skupiny lidí z Náchoda, kteří si prohlíželi hrad a měli v plánu sestoupení do sklepních prostor pod místním Harantovským palácem. Žena, která šla jako první, se na schodech zastavila a rozpřáhla ruce, čímž zamezila ostatním v pokračování cesty. Jeden z mužů se zeptal, proč nemohou pokračovat v cestě, na což mu žena odpověděla, že jí v cestě brání jakýsi mnich, který hlídá okovanou skříňku. Skupina turistů se tedy raději vrátila zpět na nádvoří a večer vše vypověděla kastelánovi. Ovšem kdo byla postava v kápi a co tam prováděla, není známo.

V hradu se také údajně nachází velice široká podzemní chodba, kterou může projet celý kočár tažený koňmi. Cesta ústí v nedalekém lese zvaném Hrdla. Právě v oné chodbě by mělo být ukryto dvanáct apoštolů ze zlata v životní velikosti.

Marzper: [GFDL nebo CC BY-SA 3.0], Wikimedia

V současné době se dá hrad Pecka běžně navštěvovat a prohlídková trasa zahrnuje sedm interiérových místností, mučírnu a sklepení. Expozice v prvním a druhém patře se orientuje na dějiny hradu, život a dílo nejznámějšího z majitelů Pecky – Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. V červenci a srpnu se na hradě často odehrávají příležitostní šermířská a divadelní představení.