Vodní nádrž Les Království

Vodní nádrž Les Království

Řada lidí si pod názvem Les Království nedokáže vůbec nic představit. Rozhodně ne vodní nádrž, která by se dala označit za nejhezčí v celé České republice. Les Království vypadá doslova jako zámek z pohádky. Pokud budete v okolí, určitě se vyplatí místo navštívit a třeba si udělat několik pěkných fotografií.

Několik názvů přehrady Les Království

Přehrada Les Království se někdy též označuje jako Bílá Třemešná nebo Těšnovská. Nachází se uprostřed lesů pod vrchem Zvičinou. Údolní přehradní nádrž leží u samoty Tešnov v katastrálním území Bílá Třemešná. Přehradu najdete zhruba čtyři kilometry proti proudu od města Dvůr Králové nad Labem. Vodní nádrž byla vybudována na řece Labi již v roce 1920, takže má poměrně dlouhou historii.


K vodní nádrži se dá sjet po poměrně úzké silnici z Bílé Třemošné na Nemojov, dále pak na Hostinné. Přejedete hrázní korunu, zastavíte na parkovišti za ní a posléze už se můžete vydat po levém břehu na krásnou procházku. Přímo po břehu nádrže Les Království vede zeleně značená turistická stezka. Stavba je vybudována v pseudogotickém slohu a domek hrázného připomíná hrad s věžičkou a cimbuřím. V posledních letech se stále častěji stává cílem turistů.

Foto:Ewwwa [CC BY-SA 3.0], Wikimedia

Důvod a průběh vzniku vodní nádrže

Proč vlastně vznikla vodní nádrž Les Království? Odpověď na tuto otázku je poměrně snadná. Když totiž začalo v Krkonoších tát, okamžitě bylo na středním toku Labe nad Dvorem Králové až k Jaroměři hodně špatně. Voda se totiž rozlévala do údolí a ničila všechno, co se jí postavilo do cesty. Historicky jedna z nejhorších povodní se datuje k roku 1897, kdy bylo zničeno mnoho domů a voda se dostala až do Pardubic.

Z toho důvodu bylo rozhodnuto, že budou na Labi vybudovány dvě nádrže, jež by jarní vody zachytily. První se měla zbudovat u Špindlerova Mlýna, zatímco druhá, třemešínská, měla za úkol ochraňovat Dvůr Králové.

Foto:Karelj [Public domain], Wikimedia

Skutečný projekt vodní nádrže sice vznikl okolo roku 1903, nicméně stavět se začalo až o sedm roků později. Jenže práce nebyly dokončeny, protože je zastavila první světová válka, která začala v roce 1914. Další práce na přehradě pokračovaly teprve v roce 1920. Celkové náklady na vodní nádrž vyšplhaly až na 4,7 milionu rakouských korun. Jakmile byla vodní nádrž dokončena, stala se největší v tehdejším Československu. Stavební část provedla společnost J. V. Velflík a strojní zařízení bylo dodáno firmou Fanta a Jirše. Obě společnosti byly pražské.

Foto:Karelj [GFDL or CC BY 3.0], Wikimedia

Součástí vodní nádrže elektrárna

Vodní nádrže je skvěle řešena technicky, má elegantní půloblouk a stavební materiál poskytly místní lomy. Voda je odváděna dvěma bočními tunely. Pravý tunel je spojen s vodní elektrárnou, která byla spuštěna v roce 1923. Původní elektrárna měla výkon 2x600 kW, nicméně v roce 2005 byly vyměněny turbíny. Nový výkon zdejší elektrárny je tedy 2120 kW.

Foto:Lukáš Kalista [CC BY-SA 4.0], Wikimedia

Roku 1964 bylo rozhodnuto, že z hlediska provedení a estetické čistoty se přehrada Les Království zapíše na seznam národních technických památek. Od července 2010 pak patří Les Království i na seznam národních kulturních památek. Maximální výška hráze je 41,1 metrů, šířka hráze v základu je 37 metrů a celkový objem nádrže je 9,1586 milionů metrů krychlových. Maximální zatopená plocha činí 85 hektarů, nicméně v běžném provozu je to plocha mnohem menší – kolem 58 hektarů.

Pokud si však spojujete vodní nádrže s koupáním, pak v případě vodní nádrže Les Království vás musíme zklamat. Les Království totiž slouží taktéž jakožto zásobárna pitné vody. Během rybolovu vás však příliš lidí vyrušovat nebude – maximálně porybný, který bude chtít rybářský lístek. Vodní nádrž Les Království každopádně patří k nejnavštěvovanějším místům svého druhu v celé České republice.