Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích

Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích

V České republice najdeme několik klasických zoologických zahrad, ale existuje také několik specializovaných ZOO. Jednou z těch druhých je i papouščí zoologická zahrada v Bošovicích, která je první ZOO tohoto typu v celé naší vlasti. A návštěva rozhodně stojí za to!

Bezbariérová zoologická zahrada

Papouščí zoologickou zahradu najdeme na jihu Moravy v obci Bošovice na Vyškovsku, která leží přibližně třicet kilometrů na jih od Brna. Ve vesnici žije kolem dvanácti tisícovek obyvatel. Obec najdeme na okraji Žďánského lesa. Papouščí zoologická zahrada byla v obci vybudována v návaznosti na letité chovatelské zkušenosti, přičemž šlo o snahu vybudovat co nejpřijatelnější podmínky pro papoušky. Od roku 2005 postupně začala vznikat nová chovatelská zařízení – jednotlivé expozice pro papoušky.


V současné době se můžete v areálu papouščí zoologické zahrady setkat s rozmanitými druhy – nechybí ary, aratingy, amazoňani ani papoušek žako. Areál je bezbariérový a nachází se v něm také altán, odkud se dají pozorovat jednotliví papoušci. Jednotlivé voliéry mají informační tabulky, kde se dozvíte různé zajímavosti. Zájemci si na místě mohou vychutnat i kávu nebo zakoupit některý ze zajímavých suvenýrů.

Možnost adopce vlastního papouška

Pro veřejnost existuje možnost adoptovat si papouška stejně jako v ostatních zoologických zahradách. Můžete jednoduše využít nabídky k adopci a stát se tím adoptivním rodičem papoušku, který se vám líbí nejvíce. Adoptivním rodičem papouška se přitom může stát fyzická i právnická osoba. Každý z papoušků se platí jinou finanční sumou. Zoologická zahrada se rozkládá na pěti stech metrech čtverečních. Návštěvníci mohou spatřit asi dvě stovky papoušků dvaceti druhů.

Papouščí zoologická zahrada je provozována manželi Škrhákovými. Ve voliérách najdeme taktéž několik párů ohrožených papoušků. Bošovická zoologická zahrada získala licenci od Ministerstva životního prostředí a byla zařazena mezi dvacítku akreditovaných ZOO v České republice. ZOO se také snaží o rozmnožování ohrožených druhů papoušků zařazených do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES na ochranu volně žijících živočichů, ohrožených komerčním obchodem.

Rodiny s dětmi klidně mohou navštívit dětský koutek, kde jsou jiná zvířátka – králíci, kozlíci. Kromě toho pořádá papouščí zoologická zahrada prohlídky s odborným výkladem. Zoo v Bošovicích je otevřena od března do listopadu, pouze v prosinci, lednu a únoru je papouščí zoologická zahrada zavřená. V březnu, říjnu a listopadu je zoologická zahrada otevřena od 10 do 17 hodin, ale mezi dubnem a zářím končí otevírací doba až v 18 hodin.