Fascinující Adršpašsko-Teplické skály

Fascinující Adršpašsko-Teplické skály

Skvělou příležitost k aktivní dovolené vám poskytuje návštěva tohoto nádherného skalního města. Adršpašsko-teplické skály jsou největším skalním městem střední Evropy. V roce 1933 bylo toto území vyhlášeno jako Národní přírodní rezervace. Nachází se ve Východních Čechách, zhruba v trojúhelníku vymezeném mezi obcemi Adršpach, Teplice nad Metují a vrcholem Čáp nad vsí Skály.  Na tomto území se po ústupu křídového moře vlivem tektonické a erozní činnosti včetně větrání vytvořily v původně souvislé pískovcové tabuli dvě izolovaná skalní města  Adršpašské skály Teplické skály. Navzájem jsou od sebe odděleny 7 km dlouhým kaňonem Vlčí rokle.

Prohlídka Adršpašských skal

Do skalního města se dostanete z Dolního Adršpachu. Turistický okruh je dlouhý 3,5 km a jeho prozkoumání vám zabere zhruba 3 hodiny. Od začátku trasy až do jejího konce zde najdete nespočet skalních útvarů. Mezi ty nejznámější patří bezesporu Homole cukru, která stojí na své špičce, takže se zdá, že musí každou chvíli spadnout a proto ji především děti pro jistotu podpírají klacíky. Dalšími známými útvary, které budete po své trase míjet, jsou např.: Džbán - jehož ucho má tvar delfína, Dvojčátka v peřince, Rukavice, gotickou branku- kterou jste možná zahlédli v nejedné české pohádce, Orlí hnízdo, Milenku a Krakonošovu ložnici, Starostu a Starostovou. Po značené turistické trase neminete ani dva úchvatné vodopády. Jeden je Malý vodopád a nachází se pod druhým Velkým vodopádem, k jeho návštěvě musíte vyšlápnout několik schodů. Do obou přitéká voda z jezírka, které je napájeno říčkou Metují.


Author: Daniel Baránek, license: CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikimedia Commons

V Adršpašském okruhu byste si rozhodně neměli nechat ujít projížďku na lodičce po průzračném jezírku mezi skalami. Celou prohlídku ukončíte procházkou okolo Lomu - bývalé pískovny, dnes zatopené spodními prameny. Její nádherně průzračná voda je balzámem pro oči. Mimo hlavní turistický okruh, stojí za to také navštívit zříceninu hradu Adršpach. Do dnešní doby se zachovaly už jen kamenné základy a obvody zdí, ale vyplatí se návštěva kvůli krásnému výhledu na okolí.

Prohlídka Teplických skal

Vstoupit do skal můžete z městečka Teplice nad Metují. Nejznámější turistický okruh je 6 km dlouhý a zabere vám minimálně 4 hodiny. V porovnání s Adršpašským okruhem je mnohem náročnější. Teplické skály jsou mnohem divočejší a tak tu nenarazíte na davy turistů, což je velké plus. Při zdolávaní trasy narazíte na skály, které mají velmi zajímavé názvy

např.: Housenka, Řeznická sekera, Lahvička inkoustu, Krakonošova harfa nebo Ruka se zmrzlinou. Nejvyšší a nejznámější útvary skalního města jsou Skalní koruna a Chrámové a Martinské stěny. V Chrámových stěnách se nachází nejrozsáhlejší jeskynní labyrint ve Střední Evropě. Velkou zajímavosti je také oblast zvaná Sibiř, díky jejím klikatým a hlubokým uličkám tu můžete narazit na sníh i v letních měsících. Stejně jako Adršpašské město má i to Teplické svůj hrad, který se jmenuje Střmen. V minulosti byl využíván jako Strážní tvrz. Tento okruh je také zpoplatněn, ale  je otevřen od dubna do října v závislosti na sněhové pokrývce. 

Hrad Střemen (Střmen)

Ráj horolezců

Není divu, že toto místo je velmi vyhledávaným cílem horolezců. Nespočet krásných skal je pro ně rájem na zemi.  Zdejší lezení má dlouholetou historii. První výstupy v Adršpachu podnikli již v roce 1923 členové německého klubu K. V. Lössnitz. Je velmi pravděpodobné, že při své návštěvě narazíte na vyznavače tohoto adrenalinového sportu.