Boheminium – miniatury z celého Česka

Boheminium – miniatury z celého Česka

Nejnavštěvovanější atrakcí Karlovarského kraje je Boheminium, což je park miniatur nacházející se v Mariánských Lázních. V přírodě tu najdete kolem sedmdesáti dokonalých miniatur důležitých stavebních a technických památek z celé České republiky. Vše přitom můžete obdivovat na jednom místě.

Celá řada zmenšených památek

Mariánské Lázně nejsou pouze překrásné lázeňské parky, romantické kolonády a pěkné pavilony. Město s léčivými minerálními prameny a specifickou atmosférou má dvě hlavní atrakce. Zpívající fontánu a park Boheminium. Jedná se o čtvrtý největší park miniatur v Evropě. Atrakce funguje již od roku 1999 a obdivovat zde můžete celou řadu zajímavých miniatur.


Chybět samozřejmě nemůže hrad Karlštejn, zámek Červená Lhota, přehrada Les Království či Ještěd. Kolem sedmi desítek dokonalých miniatur významných památek České republiky můžete pozorovat jako na dlani. Čtvrtý největší evropský park tohoto ražení ročně navštíví skoro sto tisíc turistů. Ke slavnostnímu otevření parku došlo 19. června 1999, přičemž skupina modelářů nejdříve vytvořila první maketu, kterou byl zámek Červená Lhota v měřítku 1:25. V den slavnostního otevření expozice čítala pouhých šest modelů – kromě zámku Červená Lhota to byl vrch Krakonoš, starobylá rotunda Sv. Jiří na hoře Říp, kostel Sv. Mikuláše s Černou věží, Staré bělidlo s vodním mlýnem a tažný remorkér Bivoj.

Foto:Petrkares [CC BY-SA 4.0], Wikimedia

V roce 2016 poprvé téměř 100 tisíc návštěvníků

Park miniatur si poměrně rychle našel návštěvníky a obdivovatele. V rámci spolupráce s Českými aeroliniemi začaly vznikat makety letecké flotily ČSA. Město Železná Ruda si nechalo vytvořit vlastní model kostela Panny Marie s hvězdou, Lednice zase svůj Minaret a Písek model svého nejstaršího dochovaného kamenného mostu v Čechách. Zájem o vytvoření vlastní památky v Mariánských Lázních byl velkým příslibem pro budoucnost parku miniatur.

Foto:Aisano [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], Wikimedia

Ovšem v roce 2001 došlo k rozpadu soukromé společnosti a park miniatur vstoupil do úpadkového řízení. O rok později zůstal park uzavřený. Po dlouhotrvajících sporech získal projekt v roce 2003 nového majitele a v červnu stejného roku se znovu otevřel pro veřejnost. Park si ve stínu konkursních bojů začal budovat nové jméno, s čímž souvisí nový název Boheminium, který je používán dodnes. Zvýšení návštěvnosti bylo dosaženo reportáží v pořadu České televize Toulavá kamera, k čemuž došlo v roce 2006. Postupně začaly vznikat nové modely a park byl stále navštěvovanější.

Foto:Petrkares [CC BY-SA 4.0], Wikimedia

V roce 2013 návštěvnost však již třetím rokem stagnovala a výroba nových modelů se takřka zastavila. O rok později však už vše opět fungovalo na výbornou, byl rozšířen tým zaměstnanců a park se rozrostl o pět nových modelů. Zvedla se také roční návštěvnost, která poprvé přesáhla hranici osmdesáti tisíc turistů.

Foto:Corradox [CC BY-SA 3.0], Wikimedia

V roce 2015 pak došlo k velkým změnám, když se majitelé rozhodli opustit projekt, který částečně odkoupilo město Mariánské Lázně a částečně soukromá společnost Timeless production, s. r. o. Rok 2016 se zapsal do historie jako doposud nejúspěšnější, když návštěvnost parku se poprvé přiblížila 100 000 návštěvníků za rok.

Park je pro zájemce otevřen každý den od 10 do 18 hodin, přičemž v červenci a srpnu je otevírací doba dokonce prodloužena do 19 hodin. Do parku Boheminium se můžete dostat pěšky z kolonády, lanovkou, autem nebo autobusem č. 13 z centra města. Boheminium se v posledních letech stalo poměrně častým místem, kam míří školy na výlet. Pakliže máte cestu do Mariánských Lázní, určitě si nenechte ujít návštěvu parku Boheminium, protože se jedná o velmi zajímavou atrakci pro lidi jakéhokoliv věku. Na jednom místě totiž můžete spatřit spoustu krásných míst z celé republiky.