Bohatě zdobený zámek v Buchlovicích

Bohatě zdobený zámek v Buchlovicích

Některé zámky jsou známější než jiné, ale i ty méně známé většinou stojí za návštěvu. Jedním z těch méně známých zámků se nachází v Buchlovicích, ale svým bohatým zdobením zaujme každého návštěvníka. Narazit na něj můžete ve Zlínském kraji a hovoří se o něm jako o klenotu mezi šlechtickými sídly.

Zámek postavený pro manželku

Zámek Buchlovice leží ve stejnojmenném městyse v okrese Uherské Hradiště, přibližně deset kilometrů na západ od města Uherské Hradiště na úpatí Chřibů. Zámek je vlastně barokním komplexem skládajícím se ze dvou zámeckých budov a rozsáhlého zámeckého parku. Dějiny místního zámku jsou navázané na historii nedalekého hradu Buchlov.


Mohutný hrad se stal na konci sedmnáctého století nepohodlný pro šlechtu, která nechtěla bydlet ve staré středověké pevnosti. Do dnešních časů se traduje, že majitel panství Jan Dětřich z Petřvaldu nechal postavit zámek pro manželku Anežku Eleonoru z Colonna-Felsu, která byla původem z Itálie, a hrad byl pro ni příliš chladný.

Foto:Czech Wikipedia user Marzper, Wikimedia

Stavba zámku byla započata těsně před rokem 1700. Výsledkem několikrát přepracovaného architektonického konceptu je krásný příklad italské barokní vily ve střední Evropě. Již od počátku byla kolem zámku budována překrásná barokní zahrada, která svou krásou uchvacovala již v dávných dobách. Zámek se stavěl podle projektu italského barokního architekta a kněze Domenica Martinelliho, který pracoval třeba i na Lichtenštejnském majorátním paláci ve Vídni či na zámku Slavkov u Brna. Buchlovický zámek byl dokončen roku 1707.

Rozkvět za rodu Berchtoldů                                                     

Starý moravský rod Petřvaldů vlastnil zámek až do roku 1800, kdy je vystřídali Berchtoldové. Význam zámku poměrně vystoupal okolo roku 1900 během vlády hraběte Leopolda Berchtolda. Tento šarmantní muž působil v rakousko-uherských službách jakožto diplomat na velvyslanectvích v Londýně, Paříži a Petrohradě.

Právě pod jeho záštitou se na zámku v roce 1908 konala schůzka rakousko-uherského a ruského ministra zahraničních věcí, jež vedla k politickému rozdělení sfér vlivu na Balkánském poloostrově a následné anexi Bosny a Hercegoviny rakousko-uherskou armádou.

Foto:Bjalek Michal [CC BY-SA 3.0], Wikimedia

Berchtold byl díky svým schopnostem jmenován v roce 1912 předposledním rakouským ministrem zahraničí. Následně bylo z buchlovického zámku vybudováno reprezentativní sídlo, kde se rozhodovalo o osudech celé Evropy. Přesně z této doby pochází též nynější podoba zámku i luxusně zařízené interiéry. Zámek byl po roce 1945 zestátněn.

Vojenská nemocnice i natočená pohádka

Buchlovice jsou tvořeny dvěma protilehlými budovami, z nichž ta horní dříve sloužila k hospodářským účelům. Vprostředku mezi budovami se nachází dvůr s centrální kašnou. Přízemí dolní budovy dříve sloužilo k pohostinským a obytný účelům. Poměrně zajímavá je sala terrena s bohatou štukovou výzdobou a mozaikovými ornamenty na stěnách. Salu terrenu najdete pod hlavním sálem. Určitě není bez zajímavosti, že na počátku devatenáctého století byla do zámku umístěna Leopoldem I. Berchtoldem vojenská nemocnice.

Foto:Czech Wikipedia user Marzper , Wikimedia

Na zámku můžete vidět osmnáct historicky zařízených místností ve stylu baroka, rokoka a nového baroka. Nechybí hudební sál a množství kuriozit. V zámeckých prostorách najdete sbírky italské, francouzské a nizozemské grafiky, mezi nimiž jsou rytiny Lucase Leydena, alegorie Pietra Breughela st. či Rembrandtovy grafické listy. V roce 2010 se na zámku natáčela Troškova pohádka Čertova nevěsta.

V současné době je zámek ve vlastnictví státu, přičemž jeho správu zajišťuje Národní památkový ústav. Buchlovice jsou přístupné veřejnosti. Na zámku probíhají různé výstavy, takže před návštěvou si můžete zjistit, zda by některá nebyla zajímavá i pro Vás. V hlavním letním období je návštěvní doba zámku od úterý do neděle mezi 9:30-16:30. Prohlídka zámeckých interiérů trvá přibližně 50 minut a cena pro dospělého je v současné době 130 Kč. S průvodcem je možné absolvovat také prohlídku parku.