Jen málo jezdců Formule 1 je zaryto v paměti i lidí, kteří nejsou nadšenci do automobilového sportu. Jedním z těchto řidičů rychlých vozů je i Rakušan Niki Lauda. Jeho příběh je opravdu velkolepý, a proto se dočkal i filmového zpracování.
Život a nehoda
Niki Lauda je bývalý pilot Formule 1 a trojnásobný mistr světa. Narodil se 22. února 1949 ve Vídni. Kromě závodění ve Formuli 1 se věnoval i letectví a v pozdějších letech se z něho stal spolukomentátor závodů. První závod odjel v domácí Grand Prix Rakouska v roce 1971. Svojí první Velkou cenu vyhrál v roce 1974 ve Španělsku. O rok později se stal poprvé mistrem světa v závodech nejrychlejších vozů. V následujícím roce se pral o titul mistra světa s britským závodníkem Jamesem Huntem. Při Grand Prix Německa na Nürburgringu se ovšem stala vážná nehoda, kdy Laudův vůz na zmoklé trati neovladatelně zatočil doprava a narazil do plotu, jenž ho mrštil zpátky na závodní dráhu, kde do Laudy narazil okolo jedoucí vůz Bretta Lungera. Následkem srážky začal Laudův monopost hořet a Lauda během srážky ztratil helmu. V autě byla teplota více než 900 °C a po vyproštění byl Lauda ve vážném stavu. Z následků autohavárie měl těžce popálené části těla včetně obličeje, ale přežil.
Skvělý Daniel Brühl
Film Rivalové, který vznikal v německo-britské koprodukci pod taktovkou Rona Howarda, pojednává z hlavní části o rivalitě mezi Nikim Laudou a Jamesem Huntem. Niki Lauda jezdil za italskou stáj Ferrari, zatímco James Hunt nastupoval za britský tým McLarenu. V roli Nikiho Laudy se ve filmu Rivalové představí německý herec Daniel Brühl a Jamese Huntu si zahrál Chris Hemsworth známý ze sci-fi filmů o Thorovi. Děj filmu probíhá plynule a diváky zaujme perfektním hereckým výkonem hlavně Daniel Brühl, který Laudu zahrál skutečně brilantně. Ostatně i další postavy jsou ztvárněné více než dobře a divák odkryje jednotlivé charaktery. Však i divácky je film poměrně kladně hodnocený. Ovšem určitý problém může nastat ve chvíli, kdy se na něj podívám z pohledu realističnosti. Děj se odehrává podle skutečných událostí, leč místy uvádí řadu nepravostí a chyb.
Chyby kazí výsledek
Některé chyby ve filmu jsou větší a jiné menší. K těm, kterých si všimnou pouze odborníci, se řadí špatné tvary přileb závodníků či nápisy na nevhodných místech (např. tabákové nápisy na vozech, přestože v Německu byly ze všech formulí odstraněny). Huntova stáj v době prvního setkání s Laudou nebyla Hesketh, jak je uváděno. Obdobně je zkrácen a podivně uveden Laudův vstup do Formule 1, kdy nezačínal u BRM, ale odstartoval v sezóně 1972 u Marche. Nejzásadnější chybou ve filmu je ovšem to, na čem je vlastně celý příběh postaven – rivalita mezi Jamesem Huntem a Nikim Laudou. Ta totiž v zásadě neexistovala a rozhodně ne v takové formě, jaká je prezentována. Lauda s Huntem se dají označit za přátele již od dob ježdění ve Formuli 3, kdy jejich přátelský vztah byl na krátkou dobu narušen médii v roce 1976. Nepřesnosti jsou i v popisu Hutnova charakteru, kdy ve skutečnosti si téměř nechal proklouznout mezi prsty smlouvu s McLarenem, protože by se musel prezentovat v obleku, což nesnášel. Chybou je i diskuze před závodem v Německu, kdy Hunt je ve filmu pro uskutečnění, zatímco v reálu byl proti. Zmlácení reportéra se také nezakládá na pravdě. Celkově se dá konstatovat, že chyby srážejí film Rivalové minimálně o stupeň níže, než kam by si dějově zasloužil patřit.