Když se řekne žralok, většina lidí si vybaví tvora podobného tomu z filmu Čelisti. Ovšem nemusí to být tak úplně správná představa, protože žraloků na naší planetě žije celá řada druhů. Jedním z méně známých druhů je i wobegong, který nevypadá jako typický představitel žraloků.
Na člověka útočí jen v sebeobraně
Wobegong skvrnitý je poměrně velký žralok. Dorůstá délky kolem 1,8 až maximálně 3,2 metru. Latinský název tohoto vodního tvora je Orectolobus maculatus. Vyskytuje se v okolí Japonska, Austrálie a v Čínském moři. Wobegongovo tělo je zploštělé, takže může klidně žít v mělkých vodách blízko břehu. Pohybuje se poměrně pomalu a místo aktivního lovu potravy zůstává na dně a náhlým útokem přepadává živočichy, jakmile se ocitnou v jeho akčním rádiu. Během odlivu někdy přelézá z jedné skalní tůně nebo kaluže do druhé a přitom částečně vyčnívá z vody. Wobegong obvykle nebývá útočný, ale pokud na něj člověk čirou náhodou šlápne, může v sebeobraně způsobit poměrně vážná zranění.
Skvělé maskování
Wobegong je perfektně maskovaný. Strakaté zbarvení a zploštělé, strukturované tělo skýtá wobegongovi skvrnitému vynikající maskování na mořském dně. Humři, krabi a chobotnice, přilákáni kožními výrůstky, které připomínají chaluhy, plavou přímo k nedočkavé tlamě wobegonga, protože tyto kožní výrůstky jsou umístěny kolem rypce. Zbarvení wobegonga skvrnitého sestává ze složitého vzorování světlých skvrn tvaru O a tmavých sedlovitých skvrn na olivovém základě.
Wobegong svým vzezřením spíše připomíná mořského ďasa než žraloka. Anglicky se zvířeti říká „carpet shark“ neboli žralok kobercový. Tato přezdívka ho precizně popisuje, protože jak již bylo zmíněno, tento žralok se nejčastěji drží u dna, kde číhá na kořist. Často se živí menšími rybami a sépiemi, nicméně pokud je to potřeba, dokáže wobegong vyhodit čelist a pozřít i mnohem větší kořist. Zaznamenány byly i případy, když wobegong sežral jiného žraloka.
Pokud byste se však na wobegonga chtěli podívat a spoléhali na některou z našich zoologických zahrad, pak vás budeme muset zklamat, protože v současné době se nám wobegonga v žádné ZOO v ČR objevit nepodařilo. Kromě wobegonga skvrnitého existují i druhy queenslandský či indonéský.