Zorse – kříženec zebry a koně

Zorse – kříženec zebry a koně

Mezidruhové křížení může leckdy vypadat hodně zajímavě. Některá zvířata se spolu křížit nemohou, takže úplně bizarní zvířata vznikat nemohou, nicméně v případě některých blízkých druhů to jde. Jedním takovým výsledkem křížení je i zorse, což je kříženec zebry a koně.

Křížení v Jižní Africe

Pojmenování zorse je již na první pohled převzato z anglického jazyka, kdy se jedná o složeninu ze slov zebra a horse, tedy kůň. Ovšem není tak jisté, že jeden z rodičů musí být kůň, protože základem je některý z druhů zeber a kůň nebo osel. Určitě není bez zajímavosti, že zorsové byli cíleně kříženi v Jižní Africe na přelomu devatenáctého a dvacátého století, přičemž hlavním účelem bylo vytvoření dobrého tažného zvířete. Do programu se ovšem velice brzy upustilo, protože se začaly rozšiřovat automobily, které byly výkonnější než zorsové.


Zebří samec a koňská klisna

Zebra se od ostatních současných koňovitých lichokopytníků (tedy koní a oslů) odlišuje výrazným designem povrchových partií těla, tedy pruhy. Když se podíváme zblízka na geny zeber, zjistíme, že zebry vytváří skupinu více či méně příbuzných zvířat, jejichž nejbližším příbuzným mimo říši zeber je africký osel. A právě pro svoji příbuznost se dají téměř všechny současné druhy křížit. Díky rozdílnému počtu chromozomů u různých druhů je ovšem naprostá většina potomků dále neplodná. Mezi mezidruhovými kříženci koňovitých právě velice vyniká skupina tzv. zebroidů neboli kříženců některého ze tří druhů zeber a koněm nebo některým z oslů. Zjevem mezi nimi zřejmě nejvíce vyniká zorse, což je potomek zebřího hřebce a koňské klisny. Zorse se také občas označuje jako zebří mula. V případě, že by se prohodilo pohlaví rodičů, jednalo by se o hobru neboli zebřího mezka.

Zorse patří k netradičně vypadajícím zvířatům a rozhodně stojí za pozornost, ostatně jako většina tvorů vzniklých mezidruhovým křížením. Od naivního plánu na rozšíření zorse jako tažného zvířete se kvůli automobilům ustoupilo, což byla možná škoda.