Želva hvězdnatá se zvláštním krunýřem

Želva hvězdnatá se zvláštním krunýřem

Po celém světě existují téměř tři stovky různých druhů želv. Některé jsou známé, jiné méně. Mezi velice zajímavé želvy nicméně jistě patří želva hvězdnatá, která má velice netradiční krunýř.

Jihoasijská želva

Želvy hvězdnaté žijí v jižní Asii a jejich latinský název zní Geochelone elegans. Vyskytují se výhradně v Indii, Pákistánu a na Srí Lance. Dorůstají délky až osmadvaceti centimetrů a jedná se samozřejmě o vejcorodého tvora. Tento asijský druh želvy s boulovitým karapaxem ozdobeným hvězdicovitou kresbou patří k nejnápadnějším želvám na celém světě. Každý štítek na krunýři se zvedá kuželovitě k zakulacenému vrcholu a celý hřbetní krunýř má celkově kopulovitý tvar.


Želva hvězdnatá potřebuje k aktivnímu životu hodně vody. Úplně nejčilejší je želva hvězdnatá v období monzunových dešťů. Naopak za suchého počasí se želva pohybuje pouze ráno a v pozdních odpoledních hodinách. Samice klade každoročně několik snůšek, z nichž každá obsahuje až desítku vajec, do komory lahvicovitého tvaru, která je hluboká deset až patnáct centimetrů. Vypouklé štítky hřbetního krunýře mají zaoblené vrcholy a žlutohnědé paprsčité proužky vedou od vrcholu k okrajům štítku.

Domácí mazlíček

Želva hvězdnatá se dá velice dobře chovat jako domácí mazlíček. Ostatně se tak i často děje a v České republice patří do top 10 nejčastěji chovaných želv. Želva hvězdnatá nicméně patří mezi druhy obtížně chovatelné a není tedy mnoho chovatelů, co by se zabývali chovem právě tohoto druhu, takže častěji narazíte na želvy přivezené ze zahraničních destinací, než že byste si mohli koupit želvu odchovanou v ČR. Pokud nemáte zkušenosti s chovem suchozemských želv, není želva hvězdnatá vhodným druhem pro získávání zkušeností.

Želva hvězdnatá se v přírodě běžně dožívá 80-120 let, stejně jako většina suchozemských želv. Pokud budete chovat želvu hvězdnatou v zajetí, potřebuje jako krmení hlavně luční směs. Asi nejvhodnější jsou listy i květy pampelišky, jitrocel, řebříček, jetel a další traviny včetně kvalitního sena. V zimním období si pak želva hvězdnatá vystačí s čínským zelím, čekankou a senem. Určitě není vhodné želvu krmit klasickým salátem.

Nutnost dodržení pravidel

Při dodržení některých pravidel se dá želva hvězdnatá chovat beze strachu i ve venkovním výběhu v období od června do září. Želva v takovém případě potřebuje jen dostatečně velký, ideálně izolovaný úkryt, kam se může schovat před slunečními paprsky a případným jiným nevyhovujícím počasím. Jedná se o studenokrevného plaza, který neumí regulovat svoji tělesnou teplotu, takže je želva závislá na chovných teplotách, jež se pohybují kolem 27-32°C.  Je nutné počítat s náročným simulováním období dešťů a s tím spojenou simulací celkového klimatu v chovném zařízení. Chov v bytě na podlaze není pro želvy obecně příliš vhodný, takže to rozhodně nedělejte. Po většinu roku tento druh želvy patří do uzavřených prostor terarijního typu.

Želva hvězdnatá, jak již bylo výše popsáno, se dá chovat i jako roztomilý a zajímavý domácí mazlíček. Tento druh nepotřebuje při nákupu či prodeji CITES a nepodléhá ani registraci. Pokud se rozhodnete želvu chovat, měli byste si však nejprve nastudovat všechny potřebné informace, protože se stále vyskytuje celá řada mýtů a polopravd o chování suchozemských želv.