Vosičky rodu Microplitis croceipes jsou významnými nepřáteli housenek různých druhů, čímž pravidelně zachraňují úrodu farmářům v americké Georgii. Tuto vosičku ale lze vycvičit i na rozpoznávaní různých pachů, například výbušnin nebo mrtvých těl. Nahradí drobný blanokřídlý hmyz v budoucnosti policejní psy?
Postrach škůdců s vynikajícím čichem
Vosičky Microplitis croceipes jsou postrachem obhospodařovaných polí, přesněji řečeno postrachem škůdců. Vynikající čich má v jejich životě velmi důležitou úlohu. K životu ho přímo nepotřebují, živí se totiž nektarem, ale při rozmnožování se bez něj neobejdou. Housenky ukryté mezi listy odhalí snadno – řídí se pachem jejich výkalů nebo čerstvě okousaných listů. Útok vosičky je krátký a rychlý. Do své oběti vbodne kladélko s několika vajíčky a opět odletí.
Vylíhlé vosí larvičky už po pár dnech používají housenku jako živý inkubátor. Doslova ji vyžírají zevnitř, ale vyhýbají se přitom všem důležitým vnitřním orgánům (u nás se stejně chová například lumek). Vylučují také zvláštní látku, která nutí housenku neustále se krmit, aniž by se pokusila zakuklit. Dorostlé vosí larvy ji nakonec zabijí a zakuklí se přímo na jejím těle. Po několika dnech se z kukel vylíhnou malé vosičky a celý cyklus může začít nanovo.
Funkční biologický senzor za 5 minut
Kromě výborného čichu se tyto vosičky vyznačují i dobrou inteligencí (tedy na hmyz). Velmi snadno dokáží spojit určitě podněty s příslibem potravy. Vědci z výzkumné služby Ministerstva zemědělství USA je proto začali trénovat – doslova jako policejní psy.
Postupně jim předkládali série různých pachů (od běžných zvířecích až po drogy a výbušniny) a už pouhé přičichnutí odměnili sladkou odměnou ve formě cukerného roztoku. Pokud vosička vyhledala nabízený pach znovu, byla opět odměněna. Některé vosičky byly schopné reagovat na nabízených pach už za 5 minut.
Výcvik vosiček Microplitis croceipes je rozhodně levnější a rychlejší, než u čtyřnohých policejních pomocníků. Do některých míst se navíc dostanou mnohem snadněji. Pokud si ale představujete, že se na člověka přenášejícího třeba kokain vrhne celé hejno rozzuřeného hmyzu, pletete se. Vědci vymysleli mnohem sofistikovanější způsob použití. Vosičky jednoduše vypustí speciálně upravené komůrky s vnitřními senzory. Dovnitř poté vhánějí okolní vzduch a speciální software vyhodnocuje reakce hmyzu uvnitř. Jakmile se vosičky vrhnou ke zdroji pachu, rozsvítí se signální čidla.
Celý proces od proniknutí prvních molekul hledaného pachu po vyhodnocení situace softwarem netrvá více než 25 sekund. Vědci odhadují, že první funkční biosenzory, by mohly policejním a zásahovým složkám usnadnit práci už za několik málo let.