Šelma zvaná tangalunga

Šelma zvaná tangalunga

Šelmy se většinou řadí k poměrně oblíbeným zvířatům. Řada lidí si myslí, že šelmy jsou většinou známá zvířata, ale kolik z vás se může chlubit tím, že zná zvíře pojmenované tangalunga? Pokud se chcete dozvědět více, pak jste na tom pravém místě.

Žije hlavně na zemi

Tangalunga se též někdy označuje jako cibetka tangalunga. Latinský název této cibetkovité šelmy zní Viverra tangalunga. Zvíře dorůstá délky těla kolem 62-66 centimetrů a délka ocasu je 28-35 centimetrů. Tangalunga v dospělosti může vážit mezi 3,5-4,5 kilogramy. Jedná se o běžný druh, který se vyskytuje v jihovýchodní Asii.


Tangalunga má typické zbarvení kožichu cibetek - množství tmavých skvrn v podélných řadách na těle, ale kromě toho má i výrazný nákrčník z černých a bílých pásků, spodní část těla je bílá, nohy a tlapky černé a na ocase má tangalunga asi patnáct kroužků. Tangalunga se ke šplhání dostane pouze příležitostně, protože její potravu tvoří hlavně živočichové žijící na povrchu země – mnohonožky, velké stonožky, štíři a malí savci, např. myši. Na jihovýchodě Asie je tangalunga hodně rozšířená. Aktivita zvířete je v noci. Tangalunga se dožívá věku až okolo jedenácti roků.

Vyskytuje se i v okolí polí a plantáží

O tangalunze se také hovoří jako o nejmenší asijské cibetce z rodu Viverra. Zvíře má zpola zatažitelné drápy, což mu umožňuje lepší šplhání po stromech. Tangalunga se však zdržuje pod stromy, kde v noci slídí po lesní půdě a lapá mnohonožky, obří stonožky, štíry apod. Tangalunga se objevuje v tropických lesích i kolem polí a plantáží. Běžně se vyskytuje na Malajském poloostrovu a na ostrovech Sumatra, Bangka, Borneo, Lingga a Filipíny. Jako zvíře, které tráví většinu života na zemi, je tangalunga ohrožena různými pastmi a lovem se psy. Tento druh se občas loví jako potrava. Na Borneu je populace tangalungy ohrožena důsledky těžby dřeva.

Kromě tangalungy se mezi cibetkovité šelmy řadí např. surikata, fosa, ovíječ filipínský, linsang skvrnitý, ženetka, mangusta či puchol. Jedná se o velice zajímavá zvířata a ve všech případech jde o šelmy. Některá z těchto zvířat mohou připomínat kočkovité šelmy, ale nepatří k nim.