Roztomilá poloopice komba

Roztomilá poloopice komba

Opice a poloopice patří k velice oblíbeným druhům zvířat. To platí i o roztomile vypadající poloopici, která nese název komba ušatá a kupodivu se dá chovat i v domácnosti.

Africká poloopice

Komba ušatá se latinsky nazývá Galago senegalensis a u nás se s ní můžete setkat také pod názvy komba obecná, komba senegalská či uchoš dlouhoocasý. Jedná se o malého primáta, který dorůstá do délky 35 až 50 centimetrů a v dospělosti váží jenom kolem dvou set gramů. Přirozený výskyt této poloopice je v rovníkové Africe, kde se nachází dostatek suchých akáciových lesů a křovin. Kombám se přezdívá „Bushbabies, tedy něco jako „Děti buše“. To je způsobeno jejich charakteristickým plačtivým hlasem, kterým se ozývají z buše. V hustých větvích stromů a keřů se komby velice svižně a obratně pohybují. Dovedou také doskočit na vzdálenost až čtyř metrů.


Komba ušatá je všežravec a kromě ovoce, listů rostlin a květů nepohrdne ani drobnými obratlovci či bezobratlými živočichy. Mezi oblíbenou potravu patří hmyz. Samice komby bývá březí dvakrát do roka a březost trvá zhruba 120-130 dnů, načež porodí jedno až dvě mláďata. Mláďata následně tráví první dny po narození v hnízdě vytvořeném z trávy a listí. První dny se nemohou pohybovat samostatně, protože se rodí s polozavřenýma očima. Následujících několik dnů je matka nosí v ústech a během krmení je nechává na vhodných větvích. Komby běžně přivádějí potomky na svět na začátku období dešťů, tedy v listopadu, a na konci tohoto období, což je v únoru.

Noční živočich

Komby se při troše fantazii podobají jakýmsi lesním skřítkům. Jedná se o spíše nočního živočicha, u kterého na první pohled zaujmou jeho obrovské oči. Právě velké oči komba potřebuje pro dobré noční vidění. Kromě výrazných očí mají komby silné zadní nohy a dlouhý ocas, jenž jim napomáhá při udržování rovnováhy. Zajímavé jsou také uši. Ty jsou složené ze čtyř částí, jež lze jednotlivě ohýbat. To kombám napomáhá s lovením hmyzu v nočních hodinách.

Komby žijí v malých samičích skupinkách s mláďaty. Dospělí samci jsou poměrně samotářští. Přes den v buši komby přespávají v husté spleti větví stočené do klubíčka. Jakmile nastane soumrak, začne se komba probouzet a pátrá po tom, co by mohla sníst. Když se komba cítí ohrožená, okamžitě pláchne díky velkým skokům. Komba má hustou a relativně dlouhou srst, která je na svrchní straně těla šedohnědá, zatímco na spodní straně je o něco světlejší. Velké ušní boltce jsou holé s příčnými rýhami. Komba je díky tomu dovede vějířovitě složit a přitisknout k hlavě. Konce prstů má potom paličkovitě rozšířené.

Netradiční domácí mazlíčci

Komby ušaté se skutečně dají chovat i jako domácí mazlíčci. Rozhodně nevyžadují neustálý kontakt s chovatelem, a jelikož se jedná o noční tvory, tak ve dne spí, takže si klidně přes den můžete odejít do práce a po návratu a ve večerních hodinách si s kombou můžete pohrát. Komby nejsou nikterak temperamentní, takže se nemusíte bát, že by zlikvidovaly vybavení celého bytu. Ostatně pokud je máte od mláděte, pak velmi brzy zkrotnou a rády se i pomazlí. Určitou nepříjemností pak je skutečnost, že si komby svoje teritorium značkují vlastní močí, kterou si nanášejí na tlapky.

Na komby se můžete jít podívat i do zoologické zahrady. Pražská zoo chová komby již od roku 1996. V březnu loňského roku se pak narodila tři mláďata. Komby chovají i v zoologické zahradě v Jihlavě.