Krab palmový je opravdu podivuhodné zvíře, které je vlastně takovým unikátem. Jedná se totiž o největšího suchozemského kraba.
Obývá ostrovy v jihovýchodní Asii
Krab palmový skutečně není žádný drobeček. Dospělý jedinec může naprosto bez potíží vážit čtyři kilogramy a měřit kolem čtyřiceti centimetrů. U největších jedinců dorůstá tělo až do délky kolem jednoho metru a rozpětí nohou běžně dosahuje dvou metrů. Krab palmový dovede obratně šplhat po stromech a jeho klepeta jsou natolik silná, že v nich dokáže rozlousknout palmový ořech. Naštěstí se nejedná o nikterak nebezpečná zvířata, ale při manipulaci s nimi přesto musí být lidé opatrní, protože krab palmový jen tak něco již z klepet nechce pouštět.
Krab palmový se latinský nazývá Birgus latro a patří do řádu desetinohých korýšů. Tento obrovský krab obývá ostrovy na jihovýchodě Asie, kde je velice často loven kvůli jídlu. Krab palmový se nachází ve volné přírodě jen na ostrovech v Tichém a Indickém oceánu. Samci obecně bývají o něco větší než samice. Největší nalezený jedinec vážil kolem sedmnácti kilogramů. Kraba palmového můžeme nalézt na stromech až do výšky šesti metrů.
Pozor na kokosové palmy
V běžné přírodě se krab palmový dožívá až šedesát let. Jedná se o všežravého živočicha, který dovede ulovit i menší obratlovce. Takže ještě než se na dovolené v jihovýchodní Asii položíte pod kokosovou palmu, měli byste se pro jistotu pozorně podívat do koruny. Krab palmový totiž zvládne vyšplhat do koruny kokosové palmy, odkud si na zem shazuje kokosové ořechy. Ostatně nemusí se nijak obávat pádu ani z několikametrové výšky, protože vzhledem k jeho pancíři mu takový pád neublíží. Krab po shození kokosového ořechu sleze na zem po kmeni stromu a svými neskutečně silnými klepety ho dokáže bez sebemenších potíží rozlousknout.
Krab palmový je skutečně velice silným tvorem, protože dokáže pohnout i předměty až o váze třiceti kilogramů. Na první pohled vypadají tito krabi poměrně strašidelně, nicméně jediné, co je na nich nebezpečné, je síla jejich klepet. Lidem zase takové nebezpečí nehrozí, protože krab palmový je poměrně pomalé zvíře a na lidi primárně neútočí. Ovšem co se mrtvol týče, k těm už krabové palmoví natolik ohleduplní nejsou. Krabům palmovým je dokonce podle některých odhadů připisována likvidace mrtvoly pilotky-průkopnice Amelie Earhartové, která se spolu se svým letadlem pravděpodobně zřítila někde na odlehlém tichomořském atolu.
Krab palmový je poměrně velký unikát, takže ho nechová ani příliš velké množství zoologických zahrad. Na začátku prosince 2013 se pětice mladých krabů palmových dostala do zlínské zoologické zahrady, která se tím stala jedinou v České republice a jednou z mála v celé Evropě, jež kraby palmové chová.