Kuskus asi většina z nás zná jako pokrm. Ovšem málokdo ví, že kuskus může znamenat i něco jiného. Kuskus pozemní je totiž druh zvířete.
Kuskus pozemní se řadí mezi vačnatce a má vlastní čeleď kuskusovití. Kuskus pozemní je zřejmě nejznámějším zástupcem celé čeledi, ale kuskusů je poměrně velké množství druhů. Kuskusovití jsou středně velcí vačnatců, kteří ve většině případů žijí v korunách stromů. Tato zvířata jsou silná a zavalitá, přičemž mají dlouhý a hustě ochlupený ocas. U některých druhů je ocas dokonce chápavý. Oči směřují dopředu. Kuskusovití žijí na stromech a první dva prsty na předních končetinách směřují proti ostatním prstům, což ovšem neplatí pro zástupce rodu kusu. Ti totiž žijí spíše na zemi. Ovšem všichni kuskusovití bez výjimky výborně šplhají.
Jedná se o všežravá stvoření, která jsou nejaktivnější kolem úsvitu a soumraku. Kuskusovití mají dobře vyvinutý vak, který se otevírá dopředu. Většinou mívají jedno mládě – případy dvojčat jsou velice vzácné. Kuskusovité najdeme v Austrálii, na Nové Guinei a přilehlých ostrovech. Některé druhy byly člověkem zavlečeny i na Nový Zéland. Několik druhů se dokonce dokázalo přizpůsobit přítomnosti lidí, takže se z nich stali škůdci na zahradách a dařit se jim může i ve městech. Některé druhy se však řadí mezi ohrožené. Jak již bylo zmíněno, existuje celá řada různých druhů kuskusů. Všechny vypisovat nemá cenu, ale existují např. kuskus medvědí, kuskus pruhovaný, kuskus tmavoskvrný, kuskus šupinoocasý či kuskus hedvábný.
Kuskus pozemní je asi nejznámějším z druhů kuskusů. Jeho tělesná hmotnost se pohybuje kolem průměru 2,5-3 kilogramy. Délka hlavy s tělem je přibližně 440 milimetrů a délka ocasu pak 330 milimetrů. Ovšem u volně žijící populace jsou hmotnost i délka kolísavé v závislosti na tom, na jakém místě na ně narazíme. Největší kusy můžeme najít v nížinných oblastech, zatímco ty nejmenší najdeme ve vyšších polohách. Kuskus pozemní má chápavý ocas, s jehož pomocí jednoduše přesouvá potravu ze stromu na strom. Srst kuskuse je krátká a hustá a obvykle v některém odstínu šedé barvy. Často má bílé břicho. Kuskus pozemní má velká chodidla s pěti prsty s drápy. Uši jsou poměrně nenápadné a holé.
Dalším známějším zástupcem mezi kuskusy je kuskus skvrnitý. Ten je poměrně velký a robustní. Dal by se označit za poměrně neohrabaného stromového vačnatce. Má zakulacenou hlavu a malé uši. Od kuskuse pruhovaného se odlišuje chybějícím černým pruhem a menšíma ušima. Kuskus skvrnitý je zbarvený bíle s tmavými skvrnami. Velikostně ho můžeme srovnat s kočkou domácí. Tento druh má velice jemnou srst a dlouhý ovíjivý ocas, který mu slouží ke šplhání po stromech. Najdeme ho v severní polovině Yorského poloostrova na severu Austrálie. Žije hlavně v deštných lesích, ale setkat se s ním můžeme i v řídkých lesích a palmových houštinách. Délka kuskuse pruhovaného je 35-45 centimetrů a jeho hmotnost se pohybuje mezi 1,5-3,5 kilogramu. Běžně žije na stromech, což lze poznat podle velmi vyvinutých drápů. Kuskuse skvrnitého je velice těžké oddělit od větve, do které již jednou zaryl drápy. Živí se hlavně plody, listím, ptačími vejci a drobnými obratlovci či hmyzem. Tento druh se dožívá přibližně deseti let. Jde o nočního tvora s nápadnýma červenýma očima.
Leckdo by si mohl myslet, že kuskus je pouze jídlo a nic jiného. To by ovšem byla zásadní mýlka, protože se jedná o skutečně interesantní zvíře, které však není v širším povědomí. V České republice na kuskuse můžete podívat i v zoologické zahradě. Ve své nabídce má kuskuse pražská či jihlavská zoo.
Na této stránce používáme soubory cookies. Prohlížením webu souhlasíte s jejich užitím!.
Souhlasím, již toto upozornění nezobrazovat.