Krásně modrý ploskozubec

Krásně modrý ploskozubec

Příroda je neskutečně rozmanitá a některé druhy živočichů hrají neuvěřitelnými barvami. Jedním z těchto případů je i ryba zvaná ploskozubec, u níž můžeme spatřit krásně modré zbarvení.

Ploskozubec tupohlavý

Ploskozubec se řadí mezi tropické ryby z čeledi ploskozubcovitých (Scaridae). Známe několik desítek druhů ploskozubců, mezi něž patří např. ploskozubec tupohlavý neboli Chlorurus sordidus. Tato ryba se živí kusy korálů či řasami, jež láme svým poměrně ostrým zobanem. Ovšem ploskozubec si troufne i na ježovku. Ploskozubci dosahují nanejvýš délky těla zhruba čtyřicet centimetrů a tělo mají barevné. Ploskozubce tupohlavého můžete spatřit v Rudém moři, Indickém a Tichém oceánu. Druh se označuje jako málo dotčený.


Na první pohled by se ploskozubec mohl zdát naprosto neškodným, nicméně v ohrožení dokáže využít svůj zoban, s nímž dovede třeba rozdrtit prsty neopatrnému potápěči. V noci okolo sebe ploskozubci vytváří ochranný kokon ze slizu, který následně nepropustí žádné pachy, čímž chrání zvířata před nebezpečím útoku žraloka. Ovšem to nemusí být účinné pokaždé, jelikož žraloci vnímají i nepatrné elektrické impulsy, jež vydávají veškeré svaly během pohybu, takže mohou spící rybu objevit. Z toho důvodu dovedou ploskozubci zadržet dech, jakmile se predátor objeví.

Ploskozubec modropruhý

Dalším zajímavým druhem je ploskozubec modropruhý neboli Scarus ghobban. Ten zaujme již na první pohled svým zbarvením i specifickým tvarem hlavy. Pestrobarevné šupiny jsou ostatně typické i pro ostatní zástupce této početné rybí rodiny čítající téměř stovku druhů. Podobně příznačné jsou i specifické zuby, díky nimž si ploskozubci vysloužili přezdívku „papouškovité ryby“. Ryba má žluté až světle oranžové šupiny, které zdobí přerušované modré pruhy.

Dominantním znakem jsou srostlé tvrdé zuby evokující papouščí zobák. Díky zubům dovede ryba oškrabovat z korálových útesů drobné živočichy a řasy. Tento druh dorůstá až do délky devadesáti centimetrů a váží kolem dvaceti kilogramů. Zajímavostí je, že samci ploskozubce se zdržují spíše v mělkých vodách, zatímco samice dávají přednost hloubce okolo 35 metrů.

S některými druhy ploskozubců se poměrně často setkáváme na pultech supermarketů, protože tato exotická ryba nám dává vynikající, jemné a vláčné bílé maso, jež trochu evokuje chuť kuřecího masa. Ploskozubci se běžně využívají k přípravě exotických a orientálních pokrmů a nemusíte se bát je připravovat s chuťově výraznějšími surovinami.